Po tragédii v Lopeníku jsou v ohrožení i další závody rallye

Lopeník - Uplynuly dva týdny od tragédie v Lopeníku, kde při rallye závodu zahynuly čtyři mladé dívky. Policejní vyšetřování havárie soutěžního vozu bude pokračovat ještě řadu týdnů nebo i měsíců. Už teď je ale velmi pravděpodobné, že tuzemské automobilové závody budou mít v příštím roce problémy. Některé vesnice se postaví proti tomu, aby rychlá auta projížděla po jejich silnicích.

Plot, do kterého narazil závodní speciál, jeho majitel už opravil. Z trýznivého zážitku se ale Lopeník ještě nevzpamatoval. Pietní místo, které vzniklo tam, kde se odehrála tragédie, je jasným důkazem.

Pro čtveřici dívek, které se ocitly v nesprávný čas na nesprávném místě, chystají jejich blízcí vzpomínkový koncert, jehož výtěžek organizátoři předají pozůstalým rodinám. Až do 15. prosince navíc potrvá humanitární sbírka, kterou vyhlásili starostové Lopeníku a okolních vesnic. Dárci poslali už více než 200 tisíc korun.

„Na městský úřad do pokladničky lidé stále nosí peníze. Přibývají i peníze na účtu,“ uvedl starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar (KDU-ČSL).

Po tragédii v Lopeníku to však nebude mít rallye v regionu jednoduché. Například v Sušici u Uherského Hradiště. Vesnicí projíždí jedna z rychlostních zkoušek populární Barum Czech Rally Zlín.

Video Starosta Karel Krsička (nez.) o průjezdu rallysprintu přes Sušici
video

Starosta Karel Krsička (nez.) o průjezdu rallysprintu přes Sušici

„Pokud se do té doby nic nezmění a situace bude stejná a nebudeme mít větší záruky bezpečnosti, tak budu navrhovat, abychom tuto akci v naší obci neuskutečnili,“ upozornil starosta obce Sušice Karel Krsička (nez.)

Organizátory závodů čeká zřejmě náročně vyjednávání

Pokud by Sušice rallye vytěsnila a přidaly by se i další vesnice, budou mít organizátoři problém s naplněním povinné kilometráže. Barum rally potřebuje do mistrovství Evropy přibližně 250, tuzemské rally sprinty necelých 100 kilometrů.

„Asi o tom nebudou rozhodovat starostové nebo zastupitelstva, ale referenda,“ míní ředitel Rallysprintu Kopná Josef Minařík. To by podle něj pro pořadatele znamenalo výrazné komplikace. „Tak nás do těch vesnic asi horko těžko pustí,“ obává se.

První tuzemské rallye jsou v roce 2013 naplánovány na duben. Vyjednávání o tratích ale vždy probíhá s několikaměsíčním předstihem.

Kvůli nešťastné nehodě závodního vozu bratrů Bartončíkových v Lopeníku, která je považována za nejtragičtější událost v historii tuzemských automobilových závodů, byla zrušena rallye ve Slušovicích. Ta byla naplánována na začátek prosince. Svaz rally nepřesvědčilo ani rozhodnutí organizátorů, že oblíbenou lesní rychlostní zkoušku přes Držkovou závodníci odjedou zcela bez účasti diváků.