Stromek z lesa se může prodražit

Brněnsko - Lesníci po celé zemi jsou v pohotovosti. Kdo může, hlídá lesy před zloději vánočních stromků. Někde zakázali vstup do lesa, jinde stromky moří speciální směsí. V lesním podniku Křtiny na Blanensku navíc na zloděje líčí fotopasti. Jen loni jim takto ukradli na sto stromků.

Lesní dělník Roman Kus z Bílovic nad Svitavou na jaře vysazuje nové stromy, v zimě se stará, aby je nikdo neukradl. Teď na začátku adventu denně postříká na 1 500 jehličnanů speciální směsí, která při pokojové teplotě zapáchá. Některým ještě navíc ustřihne pár větviček. Aby to všechno stihl, musí vstávat o půl šesté.

Podobně je na tom také lesník Petr Podlipný ze Křtin. Ten zase do lesa vyráží se zahradnickými nůžkami: „Ustřihnutím větví dojde ke znehodnocení stromku. Jedná se hlavně o atraktivní porosty jedlí nebo borovic douglasek,“ vysvětluje, jak se snaží stromky před zloději uchránit.

Video Lesy jsou pod zvýšeným dohledem
video

Lesy jsou pod zvýšeným dohledem

Do hlídání ale správci lesa zapojují stále častěji i moderní techniku, zejména takzvané fotopasti. Ty reagují na pohyb a hajný dostane hned na mobilní telefon informaci v podobě MMS, že se kolem stromků někdo pohybuje.

„V tu chvíli můžu vyrazit do lesa a případného lupiče chytit,“ vysvětluje hajný Miroslav Nivnický. „Pokud zloděje na místě přímo při krádeži chytneme, tak mu ten stromek prodáme. Vystavíme mu bloček na pět tisíc,“ dodává.

Dalším způsobem, jak předejít krádežím, je nabídka samotných lesníků. Ti na vybraných místech nabízejí na prodej stromky přibližně za polovinu ceny, než za kolik jsou k dostání u prodejců ve městech. Symbol Vánoc nabídnou už od sto korun.