Nepotřebné oblečení najde nové využití

Brno - Staré, nepotřebné oblečení už na jihu Moravy nemusí nutně skončit na recyklační lince, ale může najít nové uplatnění. Diecézní charita zahájila projekt takzvané textilní banky. Do několika měst a obcí rozmístila modré kontejnery na starý textil. Ten pracovníci charity roztřídí a nepoškozené kusy nabídnou sociálně potřebným. 

Skupinu pestrobarevných kontejnerů v Kunštátě na Blanensku doplnil ještě sytě modrý. Je to první kontejner, který v rámci projektu textilní banky umístila na sběrné místo Diecézní charita Brno. „Dosud se dělaly jednou za čas sbírky na faře, kam lidé nosili použité oblečení nebo ošacení. Z části končilo na sběrném dvoře k průmyslovému využití,“ vítá novou iniciativu starosta Kunštátu Zdeněk Wetter (ČSSD).

Do kontejneru mohou lidé odkládat prakticky jakékoli oblečení, které chtějí darovat nebo se ho prostě zbavit. „Jsme rádi za každý textil, který dostaneme. Pokud je poskládaný a vypraný, tak jsme o to raději,“ říká František Bublan z Diecézní charity Brno. Právě tam oblečení z modrých kontejnerů skončí. Už teď tam týdně vytřídí 10 tun oblečení, po rozšíření kontejnerů by množství textilu mohlo vzrůst až na dvojnásobek.

„Textil třídíme tak, abychom lidem dávali především textil použitelný. Ten, který už použitelný není, dáme dalším odběratelům, kteří z něj vyrábějí například čisticí textilie,“ popisuje využití textilu František Bublan.

Kontejner na obnošené šaty
Kontejner na obnošené šaty

Oblečení bude rozdávat i úřad práce

Do projektu textilní banky se zapojuje i úřad práce. Místo peněz bude rozdávat poukázky na použitý, ale funkční textil. V budoucnu by měl tento režim platit pro všechny lidi v hmotné nouzi. „Lidé, kteří přicházejí a jsou v hmotné nouzi, a neměli by dokonce ze zákona ani možnost dostat příspěvek na oblečení a nábytek, tak u nás dostávají poukázky. Odcházejí do charity a tam dostávají oblečení, které potřebují,“ vysvětluje ředitelka brněnského úřadu práce Marie Cacková.

Kontejner v Kunštátě je přitom první vlaštovkou. Diecézní charita jich plánuje příští rok umístit nejméně dalších 300.

Video Oblečení z Charity přijde potřebným
video

Oblečení z Charity přijde potřebným