Živý betlém a adventní výstava v Košticích

Druhý adventní týden byl v Košticích ve znamení horlivých příprav na adventní trhy a výstavu s živým betlémem. Ve čtvrtek se čerti vraceli do pekla - proběhli vsí a za velkého mrazu rychle skončili v kulturním domě, kde změnili svou identitu a začali připravovat adventní výstavu. 

Mezitím na sále nacvičovaly mažoretky a jaké překvapení - i k nim zavítal Mikuláš s doprovodem, aby je odměnil za dlouhou poctivou práci.
Tématem letošní výstavy byla výzdoba vánočních stromečků. Celkem deset stromků v různých stylech - retro, pomerančový, slaměný, háčkovaný, perníčkový, dětský atd. - bylo doplněno typově odpovídající výzdobou z inventáře koštického minimuzea. Byl tam kočárek z 50. let, kostičky, leporela, panenky, medvědi, brusle a lyže, vše nejméně padesát let staré. Tato aranžmá doprovázela výstava časopisů s obrázky různě nastrojených stromečků, takže návštěvníci výstvy mohli načerpat skutečně bohatou inspiraci k ozdobení svého vlastního smrčku či jedličky.
Již tradiční výstavě betlémů v úctyhodném počtu 36 kusů bezkonkurečně kraloval technicky i umělecky vylepšený mechanický betlém pana Jaroše - se třemi motory a nesčetnými převody, v pozadí město Betlém, se dvěma mlýny - vodním a větrným, s nesčíselným množstvím řemeslníků a zvířátek, vše v pohybu. Nadšení nebralo konce. Pan Jaroš vylepšování věnoval celý rok.
Děti z koštické školy nejen zazpívaly, ale připravily výstavu svých výrobků, tentokrát v tradičním duchu, věnce i svícny byly kouzelné a betlém z kašírovaného papíru úchvatný.
Po zatančení zumby začala volná zábava - děti malovaly perníčky, vyráběly tašky s vánočními motivy, dělaly přáníčka. Několik prodejců vánočního zboží doplnilo kolorit adventu. Občerstvení zajišťoval starosta s místostarostou. Na výstavu přišlo opět více lidí než loni.
Vrchol druhé adventní neděle - živý Betlém - zkomplikovalo počasí. Chumelenice, která se strhla, sice vypadala stylově vánočně, ale zasypala klávesové nástroje, přehrávač, foťáky, adventní věnec, nemluvě o Marii a Josefovi s živým Ježíškem. Nakonec vše dobře dopadlo a všichni se potěšili kouzelnou atmosférou starých časů.
Starosta popřál všem veselé svátky a rozsvítil vánoční strom, přítomní společnými silami rozsvítili druhou adventní svíci a všichni pádili do teplých domovů.
Příští neděli ve Vojničkách!
Irena Hellerová, Koštice
/*json*/{"map":{"lat":50.40742350391,"lng":13.934783935547,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.405673008511,"lng":13.946113586426,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/