Prodej brněnské Jalty se blíží

Brno - Vedení města se přihlásil zájemce o koupi domu Jalta na Dominikánském náměstí v centru města. Brno chce za Jaltu nejméně 100 milionů korun a neúspěšně ji nabízelo více než dva roky. Nyní se objevil vážný zájemce, řekl náměstek primátora Oliver Pospíšil. Příští týden by měl kupující složit kauci. Ještě do 11. března se může přihlásit i jiný zájemce. Stejný termín platí i pro řízení týkající se prodeje kojeneckého ústavu, který má už dva vážné zájemce. Dům získá kupec s vyšší nabídkou, o prodeji rozhodnou zastupitelé na dubnovém zasedání.

Jalta je více než 80 let starý dům postavený ve funkcionalistickém slohu. V přízemí a nižších patrech jsou kanceláře, prostory pro obchody, ve vyšších patrech byly byty. Za minulého režimu byly v Jaltě Tuzex a kino. Město novému majiteli neklade žádné podmínky budoucího využití. „Omezení vyplývají z toho, že je budova památkově chráněná. Platí zde určitý územní plán,“ uvedl Pospíšil. Jalta je určená jako místo pro obchod a služby.

Brněnskému magistrátu se v posledním roce nedařilo drahé nemovitosti prodat. Nyní našel zájemce i o koupi kojeneckého ústavu v ulici Hlinky. O prvorepublikovou vilu se zajímají dva uchazeči, oba složili kauci. Do 11. března můžou do řízení vstoupit i další lidé. Budovu za nejméně 65 milionů korun, která je ve špatném technickém stavu, dostane nejvyšší nabídka.

Jaltu směnilo bývalé vedení radnice za jiné nemovitosti ve městě. Směna byla kritizovaná a radnice dům nikdy pořádně nevyužívala. Posledních sedm let je objekt zavřený. Podle informací České televize je nutné do Jalty investovat dalších 362 milionů korun, protože je ve špatném stavu.