Objev z laboratoře růstových regulátorů na stránkách časopisu Nature

Olomouc - Mezinárodní tým vědců objevil enzym, který u rostlin určuje vítěze v boji o místo na světle. Jedním z expertů byl i Ondřej Novák z Olomouce. Článek o objevu, který badatelům trval tři roky, otiskl prestižní vědecký časopis Nature.

Aby mohly rostliny plně využít fotosyntézu, tedy přeměnit energii světlenou na chemickou, rostou za světlem směrem vzhůru. Dosud se ale pořádně nevědělo, jaké mechanismy jejich růst kontrolují. Posun přineslo tříleté bádání vědců ze Spojených států, Švédska a jednoho Čecha. Společně objevili dosud neznámý enzym.

2 minuty
Reportáž Martiny Tlachové
Zdroj: ČT24

„Ten enzym odpovídá za to, jestli bude rostlina vyšší, nižší, vytažená za světlem nebo jestli bude zakrnělá“, uvedl Ondřej Novák.

V praxi se dá objev využít třeba v zemědělství, kde bude, jednoduše řečeno, možné určovat, jak velká bude úroda. Podle slov Ondřeje Nováka budeme schopni ovlivnit, jestli bude rostlina vysoká a jestli ji budeme schopni lépe sklidit.

Vědci bádali několik let. Vždycky je totiž potřeba takzvaně vystřihnout část genové informace, pozměněné semínko zasadit a počkat, jak se rostlina zachová. Až mnohonásobné opakování přinese jistotu objevu. 

Mezi vědci je velice oblíbený huseníček rolní, protože roste jen 30 až 60 dní. Třeba při objevování enzymu zodpovědného za prodlužování rostlin museli tuto rostlinku vypěstovat postupně asi padesátkrát. Proto výzkum trval „jen“ tři roky. Kdyby si vybrali například kukuřici, která roste rok, mohli by bádat i padesát let.

Ondřej Novák pracuje v laboratoři růstových regulátorů od roku 2000. Teď je to poprvé, co se výzkum, na kterém spolupracoval, dostal na stránky prestižního časopisu Nature. Vědci ale zatím nejsou u konce. Je totiž možné, že takových enzymů je několik druhů. Ondřej Novák tak má minimálně na další tři roky jasno, na čem bude pracovat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...