Berdychův první cíl: Začít vyhraným setem

Londýn – Tomáš Berdych si po zkušenostech z loňského roku, kdy se s trávníky v All England Clubu dvakrát velice rychle loučil, dává jen postupné cíle. Ten první zní: Začít vyhraným setem. To se mu totiž loni na londýnském turnaji ani posléze na olympiádě nepodařilo. Do svého desátého Wimbledonu vstupuje po nevyvedeném French Open, kde ho v prvním kole vyřadil Gaël Monfils.

„První cíl je vyhrát set, pak druhý a pak možná třetí, to se mi tady loni nepodařilo. Bude důležité začít vyhraným setem a pak to bude jenom lepší,“ řekl Berdych. Do turnaje vstoupí v úterý utkáním se Slovákem Martinem Kližanem.

Loni Berdych prohrál ve Wimbledonu ve třech tie-breacích s Lotyšem Ernestsem Gulbisem v 1. kole a na olympijské trávě rovněž hned na úvod dvakrát 4:6 s Belgičanem Stevem Darcisem. „Ty porážky jsou zapomenuté,“ řekl Berdych. Nejistotu proto nyní necítil.

Tomáš BerdychTomáš Berdych:

„To by byl začátek konce, kdybych si nevěřil. Vědu bych z toho nedělal. Vím, jak na tom jsem, jak jsem připravený. Zatím šlo všechno v přípravě docela dobře. Důležité bude, jak tady odstartuju.“


Svěřenec trenéra Tomáše Krupy má za sebou nejlepší vstup do sezony. Hrál finále turnajů v Montpellier a ve Stockholmu, na antuce v Římě dokázal otočit zápas se Srbem Novakem Djokovičem a světovou jedničku po dlouhé době porazil.

Na antukovém French Open ovšem prohrál v 1. kole pětisetovou bitvu s domácím Gaëlem Monfislem. „Kdybych proměnil v pátém setu šanci, mohlo to být všechno jinak. Dopadlo to blbě, ale herně to nebyl špatný výkon,“ řekl Berdych.

Všechno špatné bývá pro něco dobré a díky brzkému konci na antuce měl Berdych delší přípravu na travnatém povrchu. „Už jsem na trávě skoro tři týdny, mohl jsem se nachystat, ale klouže to jako každý rok,“ řekl tenista, pro kterého je s jeho výškou 196 centimetrů pohyb po krátce střiženém zeleném pažitu obtížný.

Kvůli nižšímu odskoku míče na trávě musí hráč víc snížit těžiště, aby se dostal pod balon. „Na druhou stranu se tráva změnila, což je lepší,“ řekl Berdych. Jinak se na trávě mění také technika při dobíhání míčů a rychlém otáčení. „Na antuce se při úderu sklouznu, na betonu se zaseknu a tady musíte víc vybíhat,“ řekl.

V Queen's Clubu Berdych minulý týden dva zápasy vyhrál a ve čtvrtfinále nestačil na Marina Čiliče z Chorvatska. „Každý zápas dobrý. Mohlo jich být víc, ale na rozehrání to stačilo,“ řekl Berdych. Na závěr turnaje si navíc zahrál v charitativní exhibici čtyřhru po boku Ivana Lendla. „Hlavně to byla sranda. Ivan je velký showman, mně se jeho humor líbí. Užili jsme si to pro super věc,“ řekl Berdych.

Ve Wimbledonu si zahraje hlavní soutěž podesáté v kariéře. „No, už je toho dost. Je to hezké číslo, ale doufám, že ještě pár účastí posbírám,“ usmál se finalista slavného turnaje z roku 2010. „Je to jeden z největších turnajů, možná opravdu ten největší. Je to tím finále a tradicí, je to tady vždycky hezké,“ dodal.