Vrtulníková základna v Bochoři u Přerova končí

Bochoř u Přerova - Vojáci z Bochoře u Přerova se dnes loučili s tamní vrtulníkovou základnou. Slavnostního nástupu se účastnili pouze současní a bývalí letci a řadoví zaměstnanci. Základna v Bochoři se k prvnímu lednu příštího roku sloučí s podobným útvarem v Náměšti nad Oslavou.

Mi-17, to jsou vrtulníky, které byly na základně v Bochoři u Přerova doma více než dvacet let. Dnes nad ní přeletěly naposled.

Reportáž Evy Knajblové (zdroj: ČT24)

Dojetí, očekávání nových výzev, ale i obavy z budoucnosti, všechny tyto pocity se odrážely ve tvářích těch, kteří stáli na letištní ploše. Pavel Beck sloužil v Bochoři deset let. Co s ním bude dál, zatím netuší. 

„Nadšená z toho nejsem, vzhledem k tomu, že manžel bude bez práce,“ uvedla Zuzana Becková, manželka.

Na základně v Bochoři pracuje na sedm set lidí. Kolik z nich nakonec zůstane bez práce, zatím není jasné.

„Vzhledem k tomu, že v současné době probíhají personální pohovory, nelze v této chvíli uvést přesné číslo, kolik vojáků a zaměstnanců bude muset být skutečně propuštěno,“ uvedla Jana Růžičková, oddělení komunikace s veřejností, Generální štáb AČR.

„Řidiči, automechanici, případně další technické profese jsou velmi poptávané i v civilním sektoru. Naopak zaměstnanci z administrativy budou novou práci hledat podstatně hůře,“ upřesnil Jaroslav Mikšaník, analytik trhu práce, ÚP Olomouc.

Odchod armády představuje ztrátu i pro město Přerov. Přijde totiž nejen o jistou prestiž, ale taky o významnou část kupní síly.

I když vojáci odejdou, letiště zůstane v provozu. Využívat by se mělo k civilním letům.

Počátky historie letectva v Bochoři sahají do roku 1911, kdy tady přistál Jan Kašpar se slavným letounem Blériot. Vrtulníková základna pak vznikla v devadesátých letech. S útvarem v Náměšti nad Oslavou ji armáda sloučí kvůli úspoře peněz a taky na doporučení NATO.

Základna v Bochoři je už druhým útvarem, který během jednoho týdne v Olomouckém kraji skončil. Minulou středu se s Olomoucí rozloučili příslušníci velitelství společných sil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...