Poslední den tropických veder. V noci přijdou bouřky

Jižní Morava – Celou zemi dál sužuje vlna veder. Nejtepleji bylo dnes stejně jako v neděli ve Strážnici na Hodonínsku, kde rtuť teploměru vystoupala na 35,6 stupně. Stejné hodnotry naměřili meteorologové také v Brně-Žabovřeských. Bouřky by měly na jih Moravy přijít dnes v noci, někde budou doprovázeny silným větrem a krupobitím. V úterý teploty klesnou na 28 stupňů.

Kdo mohl, vyrazil dnes k vodě. Lidé lámali rekordy v návštěvnosti na všech brněnských koupalištích. Například na Kraví hoře návštěvníci jen těžko hledali volné místo k rozložení deky už dopoledne.

Plno bylo také u Brněnské přehrady. Řada Brňanů s sebou vzala i svoje psy, aby je ochladila. „Když se mu nechce jít do vody, tak ho tam manžel vezme a hodí, protože se prostě musí ochladit, jinak by v těch vedrech bylo po něm,“ konstatovala majitelka tříletého psa Bena.

Podstatně hůř na tom byli ti, kteří museli do práce. Skláři ze skláren v Květné na Uherskohradišťsku v těchto vedrech vypijí až deset litrů vody. „Když je venku 40 stupňů, u pece je minimálně šedesát,“ řekl ředitel Moravských skláren Květná Marek Mikláš.

Práce u pecí je teď mimořádně náročná. „Normální člověk by to asi nezvládl, ale oni už jsou zvyklí. Navíc mají každé dvě hodiny čtvrthodinovou přestávku,“ podotkl ředitel. Na toaletu si ale musí odběhnout jen málokdo, ve vedru skláři většinu vody vypotí.

Skláři v Květné
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

S velkým vedrem bojují také pracovníci Kovárny Viva v centru Zlína. Tady se mohou zaměstnanci osprchovat i v průběhu pracovní směny.

Kdo nemá po ruce sprchu, může si ve vaničce se studenou vodou ochladit aspoň nohy - stejně jako kuchař Martin Čedán. „Není to nic moc, pracovat v kuchyni v takovém horku. Proto jsem si napustil tu vaničku,“ řekl Čedán.

Podobně žíznivé jako skláři a kováři jsou i květiny. Prodavačky v květinářstvích proto hned po otevření musely všechny květiny vydatně zalít. „Umírají z toho vedra stejně jako my, jsou celé povadlé,“ komentovala stav rostlinek květinářka z centra Brna.

Rekordní teploty přidělávají práci jihomoravským záchranářům. V tropickou sobotu zasahovali u 250 případů, to je o třetinu víc, než je obvyklé. Nejčastěji pomáhali lidem se srdečními problémy. Extrémní horka nesvědčí ani starším a chronicky nemocným lidem, kteří častěji kolabují.

Horké a suché počasí zaměstnává také hasiče. Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD) proto dnes vyhlásil období zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Lidé proto nesmí v přírodě rozdělávat otevřený oheň, kouřit nebo odhazovat hořící nebo doutnající předměty. Rozhodnutí hejtmana platí do odvolání.

Ke stejnému kroku přistoupil hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák (ČSSD) už minulý týden ve čtvrtek. Zákaz dnes ráno porušila starší žena z Uherského Brodu, která na poli pálila nať a trávu. Ohniště bylo na posečené trávě a nebylo nijak ohraničeno. „Policisté jej proto zajistili proti možnému rozšíření ohně,“ uvedl mluvčí uherskohradišťské policie Aleš Mergental. Ženě hrozí pokuta.

Nejspokojenější jsou teď žirafy, cítí se jako v Africe

Největší radost z horka mají tropická zvířata v brněnské zoologické zahradě. „Žirafy, pštrosi nebo pakoni jsou v tomhle slunečném horkém počasí nejspokojenější, připomíná jim Afriku,“ potvrdil ředitel zoo Martin Hovorka. Léto si naplno užívají i lední medvíďata, která celé dny dovádí v bazénu.

Naopak nejhůře ze všech zvířat jsou na tom rybičky. „Nejsme schopní ochladit vnější prostředí, teplota vody proto stoupá ke třiceti stupňům. Příliš teplá voda přitom může být pro rybičky nebezpečná,“ dodal Hovorka.

V noci přijdou bouřky, v úterý teploty klesnou na 28 stupňů

BouřkyPondělní noc přinese na jižní Moravu přeháňky a bouřky, místy se dá počítat také se silnými nárazy větru, kroupami a přívalovými srážkami. Noční teploty klesnou na 18 až 14 stupňů. V úterý by rtuť teploměru měla vystoupat na 24 až 28 stupňů, celý den bude oblačno. Ve středu už se jižní Morava probudí do jasného rána, teploty by se měly pohybovat mezi 25 a 29 stupni.


Video Tropická vedra tématem Událostí v regionech
video

Tropická vedra tématem Událostí v regionech

V neděli padal jeden teplotní rekord za druhým

V neděli padlo na jižní Moravě deset teplotních rekordů. Největší horko bylo ve Strážnici, kde meteorologové naměřili rekordních 37,5 stupně. Padl tak rekord z roku 2006, kdy ve Strážnici rtuť teploměru vystoupala na 35,1 stupně.

Pravděpodobně nejteplejší den roku přišel v tu nejméně vhodnou dobu – v neděli se ve strážnickém skanzenu totiž konaly dožínky. Ani obrovské vedro ale návštěvníky neodradilo. „Přemýšleli jsme, že bychom na dožínky nešli, ale když už jsme sem jeli přes celou republiku, tak jsme si to nemohli nechat ujít,“ řekla turistka. „Kvůli horku jsme ale vyrazili dřív,“ řekl návštěvník Roman Švejn.

„Řekla bych, že lidí je stejně, možná chybí jen rodiny s malými dětmi, které teplo špatně snáší,“ řekla vedoucí průvodců Eva Rýpalová.

Náročný byl den taky pro průvodce, kteří celý den pracovali v tradičních krojích. „Ale není nám až tak nejhůře, všechno oblečení je plátěné, takže to profoukne,“ popsala vedoucí průvodců Eva Rýpalová.

Třeba ženci ale pracovali na rozpáleném poli celý den. „Přes týden jsem seděl v kombajnu a tam je to mnohem horší. Uvnitř je ještě větší horko a navíc se tam hodně práší,“ řekl jeden ze strážnických ženců.

O trochu lépe se měli muži, kteří za pomoci cepů mlátili ve stodole obilí. „Tady jsme aspoň pod střechou. V tomhle počasí bych určitě nechtěl pást husy,“ podělil se o svoje pocity jeden z mužů.

Uvnitř jedné z chalup na návštěvníky čekalo drobné občerstvení, které dříve ženy nosily mužům na pole – chleba s tvarohem, kmínem a solí. Ochutnat mohli také koláčky nebo tzv. štangle, slané bochánky z kynutého těsta.