Karvinská čtvrť Staré Město pustne, podle lidí tam není bezpečno

Karviná – Prázdné nezabezpečené domy, pozemky s neposekanou trávou i garáže plné odpadků našli pracovníci karvinské radnice při dnešní plošné kontrole pustnoucí čtvrti Staré Město. Hlavním důvodem kontroly byly stále častější stížnosti místních obyvatel, že čtvrť láká zloděje a není tam bezpečno.

Radnice si podle mluvčí Šárky Swiderové chtěla udělat celkový obrázek a zjistit, do jaké míry jsou četné stížnosti obyvatel relevantní. „Na kontrolu sem chodíme pravidelně dvakrát týdně a řešíme konkrétní dílčí věci. Abychom získali celkový pohled, rozhodli jsme se zkontrolovat plošně celé území od řeky Olše po Bohumínskou ulici,“ upřesňuje vedoucí stavebního odboru karvinské radnice Libuše Krupková.

Video Kontrola Karviné
video

Kontrola Karviné

Řada stížnosti směřuje vůči firmě OKD, která chce v této lokalitě v budoucnu rozšiřovat těžbu, v oblasti proto už vykoupila některé domy, ale dosud je nezbourala. Podle místních teď lákají zloděje a pozemky pustnou. Těžební firma v posledních měsících kvůli špatné ekonomické situaci zavádí řadu úsporných opatření. Její mluvčí Marek Síbrt ale uvedl, že OKD pokračuje v přípravě na rozšíření těžby, chce dokončit výkupy, u kterých už má uzavřenou smlouvu, a potřebné demolice chce provést ještě letos. V dalších výkupech bude pokračovat příští rok.

„Dnešní opatření neděláme kvůli OKD. Týká se všech pozemků, jednotlivých fyzických majitelů i pozemků, které patří městu,“ vysvětluje Šárka Swiderová. Po ukončení akce radnice všechny nedostatky shrne a vlastníky vyzve, aby rychle sjednali nápravu. Jinak jim hrozí pokuta. „Asi nehorší věc, na kterou jsme zatím narazili, jsou řadové garáže ve velmi neutěšeném stavu. Jsou tam propadlé stropy, ukradená vrata, množství odpadků uvnitř i v okolí, nezabezpečené jámy. Je vidět, že tam žijí bezdomovci,“ míní Libuše Krupková. „Některé z garáží patří fyzickým osobám, jiné firmě OKD. Řešíme to, doufáme, že dojde k urychlené nápravě,“ dodává.