Důl Paskov by mohl přejít do útlumu řízeného státem

Paskov - Těžba by na Dole Paskov mohla probíhat ještě deset let a spolufinancoval by ji stát. Navrhlo to ministerstvo průmyslu a obchodu na dnešním jednání pracovní skupiny, která řeší krizi průmyslu v Moravskoslezském kraji. OKD návrh vnímá jako jedno z možných řešení.

Sami si dnes řekli, co by nejvíc potřebovali. Úvod jednání patřil zástupcům největších firem regionu a nejdéle se mluvilo o situaci těžařů.

3 minuty
Reportáž Radka Wiglasze
Zdroj: ČT24

Zatímco s prodejem ostravských koksoven to vypadá nadějně, o Důl Paskov zřejmě nikdo nestojí. OKD teď pro něj musí najít jiné řešení. S jedním z nich teď přišlo ministerstvo průmyslu a obchodu. Důl Paskov by začal s útlumem těžby, na kterém by se finančně podílel stát.

Znamenalo by to, že uhlí by tam horníci těžili ještě deset let. Pro 2 500 zaměstnanců dolu by to obnášelo pár let jistoty navíc. 

„Je to jedno z řešení, momentálně to zvažujeme, záležet bude hlavně na majiteli OKD,“ uvedla Jana Dronská, mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

„Důl Paskov stále řešíme a o jeho osudu bychom rozhodli do konce srpna. Je to možnost,“ informoval Marek Síbrt, mluvčí, OKD.

Ministerstvo chce ještě celý tento plán dopodrobna propočítat, aby vědělo, kolik by to stát stálo a zda by stát musel Důl Paskov od OKD odkoupit.

Firmy, politici i odboráři se shodli na jednom, a to, že Sněmovna by se neměla rozpouštět, dokud nezačne definitivně platit novela o poplatcích za obnovitelné zdroje. Firmám by měla zajistit nižší odvody už v příštím roce.

„Pokud ta nevyjde, tak to opravdu bude katastrofa a problém se bude dynamizovat,“ komentoval situaci Jan Světlík, generální ředitel Vítkovice Holding a.s.

Zástupci měst a obcí chtějí, aby ministerstvo životního prostředí v rámci programu Nová zelená úsporám, podpořilo zateplování veřejných budov hlavně v Moravskoslezském kraji. Další jednání se ale teprve povedou.

Skupina se sejde znovu za dva týdny a to i přesto, že v tu chvíli bude vláda a s ní i ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala, který ji vede, v demisi. Vláda zřejmě zemi povede až do listopadu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...