Na Špilberk zavítá Verdi i symfonický 4TET

Brno – Po pět večerů rozezní nádvoří brněnského hradu Špilberk symfonická hudba. Koná se tam 14. ročník mezinárodního hudebního festivalu Špilberk. Přehlídka je široce rozkročená mezi klasikou v podobě Verdiho Requiem a moderní hudbou, kterou na festivalu reprezentuje koncertní provedení Webberova nejúspěšnějšího muzikálu Jesus Christ Superstar nebo vystoupení vokálního kvarteta 4TET.

Páteční úvodní koncert patří jako vždy hudební klasice. Letos brněnští symfonici předvedou díla trojice autorů - Bacha, Dvořáka a Musorgského. V jeho úvodu zazní Toccata a fuga d moll od Johanna Sebastiana Bacha. Skladba, původně postavená na zvuku varhan, zazní v netradiční aranži. „Je to orchestrace Leopolda Stokowského, který dílo předělal pro velký orchestr ve velmi patetickém, romantickém stylu,“ vysvětlil šéfdirigent brněnské filharmonie Aleksandar Marković. 

Na Bacha naváže Dvořákův violoncellový koncert h moll. Sám Antonín Dvořák napsal Josefu Bohuslavu Foersterovi krátce poté, co dokončil partituru: „Samochvála nebývá spolehlivá – ale já vám to musím říct, že mám z toho díla nehoráznou radost a myslím, že se nemýlím.“

Že autor své dílo nepřecenil, potvrzuje i violoncellista Jiří Bárta, který při koncertu h moll dnes večer vystoupí jako sólista. „Tento koncert provází cellisty nejenom v Česku, ale i v mezinárodním měřítku od školních let až po stáří. Je to obrovská věc i v rámci Dvořákova skladatelského odkazu, mimořádně povedené dílo,“ svěřil se Bárta. 

Závěr večera bude patřit slavné Ravelově orchestrální verzi Musorgského původně klavírního cyklu Obrázky z výstavy.

3 minuty
NO COMMENT: Zkouška filharmoniků na dnešní koncert
Zdroj: ČT24

Druhý koncert festivalu představí oblíbenou kombinaci – 4TET s Filharmonií Brno. Za doprovodu symfoniků zazní v netradičním aranžmá známé skladby, například od Leonarda Bernsteina nebo Beatles. 

Geniální skladatel Giuseppe Verdi by se letos dožil 200 let, jeho výročí připomíná třetí koncert. V podání Filharmonie Brno, Českého filharmonického sboru a sólistů zazní jeho slavné Rekviem. Dílo bude ke slyšení v podání 152 umělců, mezi nimi se objeví sólisté Adriana Kohútková, Jana Sýkorová, Michal Lehotský, Peter Mikuláš a dirigent Leoš Svárovský. 

Celý festival zakončí muzikálem pod širým nebem Městské divadlo Brno. Současný britský skladatel Andrew Lloyd Webber, označovaný za krále muzikálu, je jediným světovým autorem, jemuž se na Broadwayi hrály tři muzikály současně. Jeho nejslavnějším dílem je nepochybně Jesus Christ Superstar, jenž pokračoval v tradici rockových oper. Koncertní verze muzikálu bude uvedena v původním anglickém znění s titulky a v aranžmá pro velký orchestr.

Program festivalu Špilberk 2013

16. 8. Bachem to začalo

18. 8. 4TET – Symphonic

20. 8. Verdi 200

22. 8. Muzikálové hvězdy

23. 8. Muzikálové hvězdy 

Všechny koncerty se konají na Velkém nádvoří, začátek vždy ve 20. hodin. Podrobný program festivalu najdete zde.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...