Milované Kersko by Hrabal po třiceti letech nepoznal

Praha – Oscarový režisér Jiří Menzel se spolu s Reportéry ČT vypravil do známé osady Kersko, kde natočil svůj nezapomenutelný snímek Slavnosti sněženek. Ne snad proto, aby vzniklo pokračování – to už by ostatně ani nešlo. Jak ukazuje reportáž Karla Vrány, od změny režimu tam vyrostly kulisy, které by podle Jiřího Menzela byly vhodné spíš pro satiru. Domky pábitelů zastínily honosné vily. Kam zmizelo Hrabalovo poetické Kersko?

Přesně před třiceti lety se v Kersku natáčel slavný film režiséra Jiřího Menzela Slavnosti sněženek, který vznikl na motivy povídek neméně slavného spisovatele Bohumila Hrabala. Od roku 1983 se ale Kersko změnilo k nepoznání. Místo skromných chat a domků se v osadě staví předimenzované vily na pozemcích obklopených masivními zdmi. Místní obyvatelé říkají: Je to konec starého Kerska, jak ho zachytili Bohumil Hrabal a Jiří Menzel.

Jednu z vil tu nedaleko známé Hájenky staví i bývalý poslanec za ODS Petr Tluchoř, který byl letos v červnu obviněn z korupce, protože podle policie společně s dalšími poslanci vyměnil svůj mandát za místo ve státem řízených firmách. Nejvyšší soud později jeho stíhání s ohledem na poslaneckou imunitu zastavil.

Podívejte se na galerii:

Tluchořův rozestavěný dům kvůli své podobě a rozměrům budí emoce. Jeho majitel na žádost o rozhovor nereagoval. Nutno však dodat, že exposlanec není sám, kdo v Kersku postavil takovou vilu. Obří objekty tu vybudovali také podnikatelé z bývalého Sovětského svazu. Dnes jsou většinou opuštěné.

„To, co tam pravděpodobně staví pan Tluchoř, je pro mě odporná stavba absolutně se nehodící do Kerska,“ říká jeden ze starousedlíků Vladimír Jilemnický. „Podivná pseudovila. Přebujelé ego, hrady a zámky, žádná architektura,“ hodnotí stavbu architekt Jiří Lasovský, podle kterého stavby postrádají uměřenost původní architektury.

„Ty nové stavby měřítko v žádném případě nemají. Jsou to takové šmoulí paláce, šmoulí domky. Plno vikýřů, plno různého materiálu, nedostatek, totální nedostatek vkusu,“ pokračuje Lasovský. Nad okázalým stylem se pozastavuje i samotný režisér. „Vždyť tady jsou přece krásné prvorepublikové chaty, chalupy, vilky, ale všechno jaksi, řekl bych, skromně,“ říká Menzel.

15 minut
Sněženky v Kersku vadnou
Zdroj: ČT24

Místostarostka Hradišťka–Kerska Jana Kubová namítá, že stavební úřad nemá možnost, jak proti nevkusným stavbám zasáhnout. „Když si někdo chce postavit dům, my mu nemůžeme diktovat, jak má ten dům vypadat. Bohužel nám to zákon neumožňuje. Máme určitá pravidla stanovená územním plánem, ale nemůžeme říct, jestli někdo bude mít rovnou střechu, jestli bude mít někdo štít … To si jako úřad nemůžeme dovolit,“ vysvětluje Kubová.

Bylo by vůbec možné v současném Kersku natočit pokračování Slavností sněženek? „Dalo by se, ale byla by to taková krutá satira. Poněvadž, kdo by v tom asi tak chtěl bydlet, že jo?“ odpovídá si na závěr reportáže otázkou Jiří Menzel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...