Brno bude mít Uličku Václava Havla

Brno – Brněnští zastupitelé dnes jednomyslně schválili nový název doposud bezejmenné uličky. Ponese jméno bývalého prezidenta Václava Havla. Návrh projednala i zvláštní komise, která doporučila přidat k názvu i slovo „ulička“.

Nenápadná ulice v blízkosti brněnské katedrály Petra a Pavla a Zelného trhu - ještě před rokem neměla ani jméno, ani dlažbu. Dnes hned ráno brněnští zastupitelé odsouhlasili, že ponese jméno prvního porevolučního prezidenta Václava Havla. Návrhem se nejprve zabývala pracovní skupina pro názvosloví města Brna. S nápadem souhlasila, přinesla ale jedno vylepšení. Ulici respektive uličku navrhla pojmenovat s velkým „U“. Název tedy bude znít „Ulička Václava Havla“.

„Slovo ulice nebo ulička se dle platných pravidel českého jazyka objevuje jen velmi zřídka jako součást názvů ulic a pojmenování Ulička Václava Havla je originální, jedná se o jednu z nejmenších ulic v Brně, která nese jméno po jednom z nejznámějších Čechů na přelomu století. Název Ulička Václava Havla je tedy symbolem, nejen pouhým uličním názvem,“ uvádí materiál, který dnes schvalovali brněnští zastupitelé. 

Video O uličce Václava Havla hovoří režisér Vladimír Morávek
video

O uličce Václava Havla hovoří režisér Vladimír Morávek

V katastrálním území Město Brno byl odsouhlasen název „Ulička Václava Havla“ po Václavu Havlovi, 1936-2011, bývalém prezidentovi České republiky, disidentu a dramatikovi, který navštěvoval blízké Divadlo Husa na provázku, jež dodnes uvádí jeho hry.


Právě divadelníci z blízké Husy na provázku lobbovali za jméno Václava Havla. Protože ale ulice leží mezi dvěma objekty Moravského zemského muzea, přišli muzejníci i s konkurenčním návrhem – pojmenovat ulici po Karlovi Andrém, který pomáhal muzeum založit. Ve hře byl také profesor fyziologie rostlin Jan Calábek nebo známý brněnský silák Franta Kocourek. Nápad pojmenovat ulici po bývalém prezidentovi nakonec uspěl i mezi zastupiteli městské části.

Nové pojmenování ulice musí vždy projít třemi stupni schvalování - k návrhu se vyjádří magistrátní pracovní skupina pro názvosloví, zastupitelstvo městské části a zastupitelstvo Brna.


/*json*/{"map":{"lat":49.191489111382,"lng":16.608302593231,"zoom":17,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.19154520454,"lng":16.607959270477,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Happeningy a nezdařené ankety

Myšlenku pojmenovat ulici po zesnulém prezidentu a dramatikovi Václavu Havlovi divadelníci v minulosti už dvakrát podpořili happeningem. Objevily se ale naopak i názory, že po tak významné osobnosti by se měla jmenovat důležitější ulice. Radnice Brna-středu proto uspořádala dvě ankety, ve kterých chtěla zjistit, jak se k věci staví místní obyvatelé. Obě ankety ale vyvolaly pochybnosti, zda jsou důvěryhodné - v internetovém hlasování někdo ve vlnách posílal negativní hlasy, věrohodnost klasické „papírové“ ankety zase snížily nakopírované hlasovací lístky.

Havlova místa v zahraničí

S novým projektem Havlova místa přišel nedávno architekt Bořek Šípek a velvyslanec Petr Gandalovič, který přispěl ke vzniku prvního takového místa ve Spojených státech. Kulatý stůl, jehož středem vyrůstá strom a okolo něj dvě křesla mají kolemjdoucí přimět ke vzájemnému setkávání a dialogu v duchu odkazu Václava Havla.

Další takové místo se nyní objevilo i v Evropě, konkrétně v irském Dublinu. Příští rok se stolek s křesly zjeví také ve španělské Barceloně.


Fotky bývalého prezidenta ozdobily zatím bezejmennou uličku
Zdroj: ČT Brno

Zastupitelé udělovali Ceny města Brna

Brněnští zastupitelé dnes zároveň udělili Ceny města Brna za rok 2013. V oblasti výtvarného umění získal ocenění fotograf Jef Kratochvil, za přínos divadlu zase herec Jiří Pecha. In memoriam obdržel Cenu města Brna i dlouholetý ombudsman Otakar Motejl, jehož zastupitelé vyznamenali za zásluhy o svobodu a demokracii. Ocenění v oblasti přírodních věd získal také astronom Jiří Grygar, který v Brně studoval fyziku.