Adventní setkání na zámku Nový Hrad v Jimlíně

V sobotu 7. prosince se na zámku Nový Hrad v Jimlíně (nedaleko Loun) uskutečnilo další Adventní setkání. Drobet sychravé, ale přesto dá se říci, že ideální počasí přilákalo na letošní setkání stovky návštěvníků, a to nejen z regionu.

Parkující auta byla daleko před zámkem a soudě podle značek i z jiných krajů. Již při vchodu lákala vůně svařeného vína, perníku a dalších laskomin a dobrot. První i druhé nádvoří bylo plné různých stánků s adventním a vánočním zbožím, zněla dobová hudba, k vidění byly různé adventní zvyky. V programu byla také ohňová show, divadelní představení a děti obdivovaly volně chodící zvířátka mající vánoční symboliku.

Velice zajímavá a hojně navštěvovaná byla středověká kuchyně, kde půvabné kuchařky v dobových kostýmech nabízely k ochutnání starodávný pokrm – „kočičí svatbu“ či jen „svatbu“. To jsou uvařené a ochucené kroupy s hrachem, mimochodem docela dobré jídlo. Pro zajímavost, můžete se setkat také s pojmenováním „šoulet“, ale ten se zpravidla doplňuje masem a zvolna pak peče v troubě nebo peci. V některých domácnostech se tento pokrm připravoval v kombinaci rýže a hrachu, jinde se vařil „kočičí tanec“ z čočky a krupek. Stejně ochucená směs fazolí a krupek se zpravidla nazývá „šumajstr“.

Každý z návštěvníků si zde určitě našel podle libosti jak chuťové, tak i kulturní potěšení. A jedno z největších připravil pro děti jedenáctiletý koník Dárek. Ten je nejen povozil, ale ukázal i něco ze svých kousků, například sed.

Ladislav Bába, Jimlín