Ostravské Minikino obsadí vojska Varšavské smlouvy, chartisté i Občanské fórum. Chystá se maraton Českého století.

Ostravské Minikino se v pondělí 17. listopadu stane svědkem sovětské invaze, vzniku Charty 77, sametové revoluce i rozdělení Československa. Česká televize zde pro veřejnost uvede všechny nové filmy z cyklu České století režiséra Roberta Sedláčka, a to zcela zdarma.

„Sérii projekcí odstartujeme v pravé poledne snímkem Musíme se dohodnout, který mapuje první dny po invazi v roce 1968. Následovat budou filmy Je to jen rock´n´roll o vzniku Charty 77, Poslední hurá, které pojednává o sametové revoluci a snímek Ať si jdou, přibližující rozpad Československa. Zvláště zvědavý jsem na to, jak budou diváci vnímat herce v rolích politických ikon polistopadového vývoje, ať už jde o Marka Daniela jako Václava Havla, Jaroslava Plesla jako Václava Klause nebo Martina Dejdara jako Miroslava Macka,“ shrnuje kreativní producent České televize Jan Lekeš, v jehož tvůrčí producentské skupině České století vzniká.

Autorsky zpracovaná série televizních dramat, která se vrací ke klíčovým událostem českých dějin z pohledu jejich aktérů, se bude kromě ostravského Minikina promítat také v brněnském kině Scala a divadle Husa na provázku a pražském Světozoru. „V minulosti u nás měla veřejnou předpremiéru celá řada děl z České televize. Minikino je pravidelným partnerem České televize při uvádění filmů se společensko-historickou, politickou a lidsko-právní tématikou. Promítání nových dílů z cyklu České století při příležitosti státního svátku 17. listopadu bude bezesporu patřit mezi události, na které diváci jen tak nezapomenou. Už jen proto, že na tak velké televizi, jako je naše projekční plátno, si doma České století pustí jen stěží,“ říká Tomáš Zetek z dramaturgie ostravského Minikina.

„V rámci oslav 25. výročí Sametové revoluce Česká televize odvysílá řadu tematicky zaměřených pořadů od dokumentů přes unikátní koncerty až po speciální Otázky Václava Moravce s českým a slovenským premiérem. Protože při každé příležitosti chceme divákům nabízet něco navíc, rozhodli jsme se udělat krok směrem do ulic, resp. do kin, a uspořádat exkluzivní předpremiéru všech čtyř nových filmů oceňovaného cyklu Českého století, které v televizi budou vysílány vždy v neděli od 16. listopadu do 7. prosince. Snad diváci v Praze, Brně i Ostravě tento mimořádný předpremiérový dárek na velkém filmovém plátně od České televize ocení,“ říká ředitel programu České televize Milan Fridrich.

České století v Minikinu:

12:00 hodin  Musíme se dohodnout

14:00 hodin Je to jen rock´n´roll

16:00 hodin Poslední hurá

18:00 hodin Ať si jdou

Vstup na všechny projekce filmů z cyklu České století je zdarma.