Američané zareagovali na útoky na svou loď v Jemenu. Zničili radarová stanoviště

Loď amerického námořnictva zničila při útoku na pozice jemenských povstalců tři radarová stanoviště na jemenském pobřeží. Podle amerických představitelů jde o odvetnou akci za dva předchozí raketové útoky na americký torpédoborec USS Mason v Rudém moři. Írán, který je spojencem jemenských povstalců, vyslal v reakci na tento protiúder dvě vojenská plavidla do Adenského zálivu, do místa, jímž vede jedna z nejrušnějších námořních obchodních tras.

Video Události
video

Události: USA se zapojily do konfliktu v Jemenu

Odvetný útok schválený prezidentem Barackem Obamou je prvním přímým vojenským zásahem Washingtonu proti cílům kontrolovaným šíity. Pentagon oznámil, že zničená radarová stanoviště byla zapojena do akce proti torpédoborci Mason. Od neděle na něj byly vypáleny tři rakety, ale až k lodi nedoletěly.

„Tyto omezené útoky jsou akcí sebeobrany a jsou určené k ochraně našeho personálu, lodí a práva svobodné plavby,“ sdělil mluvčí Pentagonu Peter Cook. Prohlásil také, že „USA budou i v budoucnu chránit odpovídajícím způsobem své lodě a obchodní trasy“.

„Tohle byla jasná zpráva komukoliv, kdo odpálil rakety na torpédoborec: Nedovolíme útoky na naše vojenské síly v Rudém moři a celém regionu. Nemyslím si, že to naznačuje nějaké hlubší americké zapojení v Jemenu.“

Oded Eran, expert na blízkovýchodní bezpečnost

Útok cílil na radary

Střely Tomahawk s plochou dráhou letu byly vypáleny na cíle v Jemenu z torpédoborce Nitze kolem čtvrté hodiny ráno místního času (03:00 SELČ). „Tyto radary byly aktivní při předchozích útocích a pokusech o ně v Rudém moři,“ citovala agentura Reuters nejmenovaného amerického představitele. Podle něj byly zničené radary v odlehlé oblasti, takže útok na ně neznamenal velké ohrožení civilistů.

Jemenští šíité odmítli odpovědnost za raketovou palbu na americkou loď. „Tvrzení Američanů je neodůvodněné, povstalci s těmi útoky nemají nic společného,“ sdělil představitel vojenského křídla odpůrců Saná. USA ale tvrdí, že rakety byly vypáleny z území, které šíité kontrolují, že k jejich navedení byly zřejmě použity lehké čluny a také radary na pobřeží. Právě na ně mířil noční americký protiútok.

Raketovou palbu na americkou loď dávají tiskové agentury navíc do souvislosti se sobotním náletem v Saná, při němž bomby zasáhly pohřební hosty a zabily 140 lidí. Z útoku je viněna Saúdská Arábie, která stojí v čele arabské koalice bojující proti šíitům v Jemenu na straně místní vlády. Američané Saúdskou Arábii vyzbrojují.

Povstalci prý spolupracují s Hizballáhem

Ochránci lidských práv z Human Rights Watch (HRW) útok na hosty pohřbu označili za válečný zločin. Na místě se podle HRW našly zbytky použitých střel americké výroby. „Nálety koalice vedené Saúdskou Arábií už způsobily obrovské krveprolití a zničily velkou část jemenských zdravotnických zařízení a civilní infrastruktury,“ kritizoval Rijád šéf OSN Pan Ki-mun.

Michel Knights z washingtonského ústavu pro blízkovýchodní politiku se domnívá, že šíité z Jemenu se vojensky napojují na rovněž šíitský libanonský Hizballáh, který bojuje na straně Damašku v syrské válce. Útok na americké válečné lodě podle Knightse svědčí o tom, že jemenští šíité se rozhodli připojit k „ose odporu“, k níž nyní patří Írán, libanonský Hizballáh a palestinský Hamas.

Jemen za poslední století zpustošily bezmála dvě desítky vnitřních i mezinárodních válek.
Zatím poslední občanský konflikt v nejchudší arabské zemi vypukl teprve na podzim 2014. Za tu dobu už válka vyhnala z domovů na tři miliony lidí, tedy každého osmého Jemence. Stejně jako v Sýrii se zatím ani v Jemenu nepodařilo dohodnout trvalé příměří.