Ledovce na západě Antarktidy se pohybují stále rychleji, zjistili vědci

Ledovce na západě Antarktidy se stále rychleji pohybují do oceánu. Na vině je zřejmě rostoucí teplota okolní vody. Tento proces podle nové studie, kterou publikoval časopis Nature Communications, přispívá k vzestupu mořských hladin.

Ledovec u Antarktidy
Zdroj: Reuters Autor: UESLEI MARCELINO

Výzkum, který uskutečnili britští vědci, se zaměřil na celkem 14 ledovců v antarktické oblasti Getz. „Je to vůbec poprvé, co někdo tato místa podrobně studoval, jsou totiž pro lidi nepřístupná,“ poznamenala podle BBC jedna z autorek Heather Selleyová z University of Leeds. 

Konkrétně tým zkoumal „chování“ ledovců mezi lety 1994 až 2018. Satelitní snímky odhalily, že za zmíněnou dobu tato tělesa ztratila celkem 315 gigatun ledu, což odpovídá 126 milionům vodou naplněných olympijských bazénů. 

„Dynamická nerovnováha“

Dále vědci došli k závěru, že za čtvrtstoletí se rychlost pohybu všech 14 ledovců zvýšila v průměru téměř o třetinu. Tři se dokonce zrychlily o více než 44 procent a jeden o 59 procent. „To spolu se ztenčováním ledu potvrzuje, že oblast Getzu se nachází v dynamické nerovnováze, což znamená, že ztrácí více ledu, než jej získává díky sněžení,“ vysvětlila Selleyová.

Pravděpodobnou příčinou je podle vědců působení relativně teplé oceánské vody. Ta se dostává pod ledovce a zespodu je rozpouští.

„Víme, že teplejší oceánské vody narušují mnoho ledovců v západní Antarktidě. Tato nová pozorování pak ukazují, jaký dopad to má na oblast Getz,“ uvedl spoluautor studie Pierre Dutrieux z British Antarctic Survey.

Výzkum by mohl podle autorů pomoct předpovědět, zda se mohou ledovce v tomto regionu za několik desetiletí zhroutit a jak by to mohlo ovlivnit budoucí vzestup mořské hladiny.