Perseverance má systém tvořený 23 kamerami, jež budou na Marsu pořizovat nejrůznější záběry. Sedm z nich má například snímat vstup do marsovské atmosféry, sestup a přistání. K výbavě ale patří i pár mikrofonů. Ty, pokud vše půjde podle plánu, poskytnou historický zvukový záznam příletu a přistání na Marsu, stejně jako zvuky roveru při práci, zvuk větru a další okolní hluk.
Na sousední planetě ovšem řada věcí zní jinak než na Zemi, upozornila JPL. Je to proto, že atmosféra na povrchu Marsu má jen procento hustoty té zemské a jiné složení, což ovlivňuje vydávání a šíření zvuku. NASA na své stránce poskytuje možnost slyšet některé zvuky známé na Zemi – jako ptačí zpěv v hlučném velkoměstě, zvonek kola či mořské vlny – a srovnat je s tím, jak by podle názoru vědců zněly na Marsu.

Raketa Atlas V vynesla do vesmíru robotické vozítko Perseverance
NASA už sice vyslala na Mars dva přístroje s mikrofony – jedna mise Mars Polar Lander se však nezdařila a na Phoenix Landeru byl sice mikrofon na přistávací kameře, ale nikdy nebyl zapnutý.
Program Perseverance zahrnuje především hledání známek možného minulého, nikoli současného, života na Marsu. K úkolům automatického výzkumníka patří i charakterizovat klima a geologii planety a sbírat vzorky hornin a prachu, které by někdy v budoucnu měly být přepraveny na Zemi. Cílem expedice je rovněž připravit cestu pro výpravu lidí na Mars.
Robot s vrtulníčkem
K naplnění uvedených záměrů je robotický výzkumník vybaven řadou nových přístrojů a zařízení. S využitím některých z nich, pokud se při práci Perseverance osvědčí, se počítá i pro případné lidské výpravy na Mars. Takovou novinkou je například malá robotická helikoptéra Ingenuity, která je prvním vrtulníkem, jenž by měl v řídké atmosféře zkoumat okolí vozítka, a to vždy jen několik minut.
V současné době na Marsu bádají dvě robotická zařízení NASA – vozítko Curiosity (od roku 2012) a stacionární sonda InSight (od roku 2018). Průzkum z oběžné dráhy zároveň provádí šest sond, z toho tři vyslala NASA. Evropská kosmická agentura (ESA) má u planety dvě sondy, z nichž jedna je její společný projekt s ruskou kosmickou agenturou Roskosmos. Jednu sondu má na oběžné dráze Marsu také Indie.