Gorilí babyboom v Ugandě překvapil. Za šest týdnů se narodilo dvakrát tolik mláďat než za celý loňský rok

V ugandském národním parku Bwindi se za minulých šest týdnů narodilo ve skupině tamních goril horských pět mláďat. Jde o nevídaný počet, protože za celý loňský rok přibyly jenom tři nové gorily. O nezvyklé populační explozi informovala ve středu ugandská agentura ochrany přírody (UWA). Gorily horské patří k ohroženým druhům, odhaduje se, že jich je kolem jednoho tisíce.

Podle UWA je letošní rok bezprecedentní, protože od jeho začátku se narodilo sedm mladých, to poslední minulý víkend. Přesný důvod přírůstku ale není jasný, uvedl zpravodajský server BBC.

Pět gorilek, které přibyly v šesti týdnech, náleží k různým rodinám, tvrdí BBC. Park nyní znovu začíná přijímat turisty, kterým byl vstup kvůli covidu-19 od března zakázán. Obavy z nákazy vzhledem k velmi podobné DNA lidí a goril jsou nicméně velké.

Do chráněných oblastí nyní úřady pouští malé skupiny návštěvníků za přísnějších bezpečnostních opatření. Musejí mít roušky a udržovat větší odstup.

Gorily v ohrožení

Panovaly také obavy z pytláků, kteří mohli klid na turistických stezkách využít k zabíjení zvířat. V červenci byl jeden z nich odsouzen k jedenáctiletému vězení za zabití vůdce gorilí tlupy Rafikiho v Bwindi. V tamním parku žije asi čtyři sta goril, které náležejí k desítce rodinných skupin. Kromě Ugandy se gorily nacházejí také v Kongu a Rwandě.

Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) původně gorily horské řadil ke kriticky ohroženým druhům, ale díky intenzivní ochraně mohl v roce 2018 jejich status změnit a gorily nyní patří do skupiny ohrožených.