Zelený sníh na Sibiři je špatná zpráva pro planetu. Brání jejímu ochlazování

Případy, kdy sníh zčernal nebo zezelenal, vyvolávají stále větší znepokojení. Jak velké obavy bychom měli mít kvůli čím dál barevnějšímu sněhu, se ptá britský list The Guardian s odkazem na klimatology.

Ze Sibiře už bílý sníh mizí
Zdroj: Reuters

Nikdy nejez žlutý sníh, byla vždy dobrá rada. Teď by se k ní mohlo přidat varování před zeleným, růžovým, oranžovým a černým sněhem. A to úměrně tomu, jak se nové důkazy o znečištění zapisují do jednoho z nejčistších prostředí na planetě – rychle se zmenšujících sněhových čepiček.

Pozornost upoutala série incidentů v Rusku. Obyvatelé sibiřských měst s nechutí sledovali, jak se sníh kolem nich mění na zelený a černý, a toxické emise přinutily některé z nich nosit masku. Za emise je zodpovědný místní průmysl – zelený sníh je například dílem továrny na chrom – a jak protesty nabírají na intenzitě, dostala se vláda prezidenta Vladimira Putina pod tlak.

Znečištění sněhu není nové. Ochránci životního prostředí varují už celé roky před nebezpečím tmavého sněhu v podobě černých, hnědých a šedých pruhů na ledu, a to kvůli jejich dopadu na klimatické změny. Jsou jasně viditelné ze vzduchu nad arktickými oblastmi.

Jaká je příčina barevného sněhu? 

Tmavý sníh je znečištěný černým uhlíkem, tedy sazemi – nespálenými částicemi fosilních paliv v uhelných elektrárnách, továrnách a dalších zdrojích. Do polárních ledových čepiček je přenáší vítr.

Když saze spadnou na bílý sníh, je to nejen estetická katastrofa. Čistá sněhová pokrývka a led, které odrážejí světlo, zvyšují zemské albedo, tedy schopnost povrchu odrážet sluneční světlo a teplo zpět do vesmíru. Tmavý sníh ale naopak teplo absorbuje a zrychluje tak oteplování Země. Eliminace sazí by mohla zpomalit klimatické změny a pomoci snížit teploty až o půl stupně Celsia.

Sníh je někdy zabarvený i přírodními jevy. Řasa Chlamydomonas nivalis může způsobit, že vypadá jako růžový nebo červený, což je efekt zdokumentovaný vědecky už od 19. století. Oranžový sníh, který se v loňském roce šířil východní Evropou, mohly způsobit částečky prachu a písku ze Sahary. Ovšem v případě oranžového sněhu, který o desetiletí dříve padal na Sibiři, tento jev s největší pravděpodobností způsobilo znečištění.

Městský sníh je toxický

A pokud jde o konzumaci sněhu, nezkoušejte ani ten bílý, doporučuje Guardian. Vědci v Kanadě v roce 2017 zjistili, že tající městský sníh obsahuje celou směsku toxických chemikálií, převážně z výfukových plynů aut, které byly ve sněhu uvězněny ze znečištěného vzduchu.

Sníh ve své kráse vždy upoutával naši představivost, byl symbolem čistoty a průhlednosti, odkazem na mytický stav nevinnosti. Jak se sníh kolem nás zbarvuje černě, šedě, hnědě, zeleně a všemi ostatními barvami, těžko bychom hledali silnější symbol globálního problému se znečištěním, které se vymyká naší kontrole.