Studie zahrnovala data téměř 900 tisíc žen mladších 55 let, která byla sesbíraná v rámci projektu Premenopausal Breast Cancer Collaborative Group. Sledované ženy pocházely z několika evropských zemí, USA a Austrálie a žádná z nich na začátku studie rakovinou prsu netrpěla.
Během analýzy vědci zjistili, že ženy po porodu měly větší nebezpečí, že se u nich rozvine rakovina prsu, než ty, které byly bezdětné. „Riziko bylo nejvyšší kolem pěti let po porodu, a poté se postupně snižovalo,“ uvedla podle CNN hlavní autorka studie Hazel Nicholsová ze Severokarolínské univerzity s tím, že zvýšené riziko trvalo průměrně přibližně 23 a půl roku. Až poté se začala situace obracet a rakovinou prsu začaly být ohroženější bezdětné ženy.
„V absolutním měřítku se jedná o velmi malé rozdíly, ale jsou důležité, protože jsou odlišné od toho, co víme o těchto rizikových faktorech u starších žen,“ vysvětlila Nicholsová. Podle odborníků jsou totiž ve vyšším věku rakovinou prsu více ohrožené naopak bezdětné ženy.
Starší prvorodičky jsou ohroženější
Na riziko rakoviny u mladých žen přitom podle studie nemělo vliv to, jestli kojily. Matky, které poprvé rodily až po třicítce, byly ale rakovinou prsu ohroženější než ty, jež první plné těhotenství absolvovaly nejméně o deset let dříve. Roli může hrát také dědičnost.
„Víme, že když tkáň rychle expanduje, je zde větší potenciál k tomu, aby ve vývoji buněk nastala chyba, nebo aby při dělení vadné buňky vznikla řada jejích kopií,“ vysvětlila Nicholsová s tím, že si ale nemyslí, že by těhotenství samo o sobě riziko rakoviny prsu zvyšovalo.
V Česku onemocní rakovinou prsu ročně sedm tisíc žen
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je rakovina prsu mezi ženami nejrozšířenějším nádorovým onemocněním, kterým ve světě každoročně onemocní přibližně 2,1 milionu z nich. Rakovina prsu má také nejvyšší úmrtnost – WHO uvádí, že zhruba 15 procent pacientek nemoci podlehne.