Jednodušší cesta za léčbou rakoviny. Nový systém VZP vyzkouší od ledna

Od praktického lékaře rovnou do komplexního onkologického centra. Taková by měla být ideální cesta pacienta hned potom, co má lékař podezření na nádor. Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) onkologičtí pacienti často v současném systému bloudí – jeho zjednodušení od nového roku vyzkouší ve třech krajích.  

Video Události
video

Novinku vyzkouší VZP v Praze, středních Čechách a na jižní Moravě

Lenka Runtagová si bulky v prsu všimla při kojení. „Hned jsem utíkala do Mammacentra, protože jsem měla strach. Tam mě vyšetřili ultrazvukem a řekli mi, že je to cysta,“ uvedla Runtagová. 

Po nějakém čase následovala další vyšetření a konečná diagnóza – karcinom. Za léčbou se pak mladá žena hodně nacestovala. „Mammacentrum, fakultní nemocnice, pak Praha, pak zase fakultní nemocnice,“ popsala Runtagová s tím, že mezitím ještě docházela ke svému praktickému lékaři. 

Lenka Runtagová se sice dostala ke specialistům rychle, řada ostatních onkologických pacientů má ale odlišnou zkušenost. 

Z toho důvodu by se stávající systém, kdy si pacienta mezi sebou posílají ambulance, nemocnice a onkologická centra, měl v budoucnu zjednodušit – a to na přímou cestu od praktického lékaře ke specialistovi. 

 „Často se klient na určité úrovni ztrácí a dochází například k duplicitám vyšetření,“ poukázal ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

Současný systém kritizuje také předsedkyně Onkologické společnosti ČSL JEP Jana Prausová. „Určitě není správná cesta, když se ten pacient dozví: Máte nádor a najděte si svého onkologa,“ domnívá se Prausová. 

Pilotní projekt se od ledna spustí ve třech krajích

Systém se od ledna zjednoduší pouze pro onkologické pacienty, kteří jsou pojištění u VZP a léčí se v Praze, Středočeském nebo Jihomoravském kraji. Pokud se systém osvědčí, bude v následujícím roce fungovat v celém Česku. 

Z toho důvodu v současnosti VZP jedná s onkology i praktickými lékaři, aby je smluvně propojila.  

S rakovinou má v Česku zkušenost víc než půl milionu lidí. Podle odhadů bude přitom v budoucnosti počet pacientů s nádory přibývat.  Už teď jich je každý rok o dvě procenta víc. Předloni tak byla v republice rakovina nově diagnostikována téměř devadesáti tisícům lidí.