TÉMA

České středohoří

ŘSD obviňuje ústecký spolek, že brzdí kolaudaci dálnice D8. Ten to však odmítá

Ústecká dálnice D8 stále nemá kolaudaci, a to i přes to, že její poslední úsek vedoucí přes České středohoří otevřeli silničáři už před sedmi lety. Podle nich za zdržení mohou soudy s aktivistickými spolky. Mezi nimi má být i ten z Ústí nad Labem, jeho zástupci to ale popírají.
3. 11. 2023|

Proměny Kněhyně v Beskydech za posledních 250 let zmapovali vědci z Ostravské univerzity

Geomorfologové Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity zmapovali proměny třetího nejvyššího vrcholu Moravskoslezských Beskyd – hory Kněhyně. Ze dřeva původních smrků, terénu, meteorologických dat i záznamů vyčetli, jak se proměňovala v uplynulých více než 250 letech. Jejich závěry mohou v budoucnu pomoci například s přesnějším určením rizika sesuvů v dané oblasti, sdělil mluvčí fakulty Stanislav Janalík.
23. 5. 2023|

Novým šéfem Národního parku České Švýcarsko bude Petr Kříž

Novým ředitelem Správy Národního parku České Švýcarsko se stane Petr Kříž ze Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) České středohoří. Ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL) ho jmenuje ve středu, oznámil resort. Kříž ve funkci vystřídá Pavla Bendu, kterého ke konci září odvolala tehdejší ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Podle ní Benda nedostatečně komunikoval s obcemi a nezvládl krizové řízení.
22. 11. 2022Aktualizováno22. 11. 2022, 10:10|

Tam, kde sídlil Žižka. U Litoměřic prochází obnovou husitský hrad Kalich

Nad Litoměřicemi u Třebušína probíhá rekonstrukce hradu Kalich – jediné sídelní pevnosti husitského vojevůdce Jana Žižky, která v 15. století patřila k vůbec nejmodernějším hradům tehdejší Evropy. Členové spolku Hrady Českého středohoří Kalich postupně rekonstruují už pět let.
14. 7. 2020|

Sedmdesátník staví ferraty bez povolení a chce v tom pokračovat. I přes nesouhlas ochránců přírody

Kvůli novým ferratám v Českém středohoří se střetl jejich stavitel s ochránci přírody. Podle nich vznikly ferraty na Kozím vrchu a na Vrabinci nelegálně a nemají tam co dělat. Obě cesty prý dokonce výrazně ohrožují hnízda kriticky ohrožených sokolů stěhovavých. Stavitel si ale trvá na svém, ferraty podle svých slov bude stavět dál.
8. 7. 2020|
Interview ČT24

Více oprav by letos již silniční síť nezvládla, říká ředitel ŘSD

Prázdniny jsou synonymem pro období dopravních uzavírek. Letos se pracuje především na dálnici D1, ale také na D8 nebo D11 i na mnoha silnicích I. třídy. Podle generálního ředitele Ředitelství sinic a dálnic (ŘSD) Radka Mátla se dokonce opravují dálnice a silnice v takovém rozsahu, že více to ani nejde. Míní, že rozsáhlé opravy a z nich vyplývající omezení souvisejí především s tím, že se v minulosti údržba zanedbala. Radek Mátl byl hostem Interview ČT24.
2. 7. 2020|

Botanici varují před muflony, ohrožují podle nich vzácné rostliny v Českém středohoří

Velká stáda nepůvodních muflonů způsobují zánik cenných druhů rostlin v Průčelské rokli Chráněné krajinné oblasti České středohoří na Ústecku. Podle botaniků tak ohrožují zvláště chráněné druhy rostlin na skalnatých pahorcích nad údolím Labe.
19. 6. 2020|

Sucho už těžce zasáhlo porosty, některé stromy letos nepřežijí

Květen by musel být hodně deštivý, aby výrazně zmírnil dopady sucha na lesní porosty. Lesy na severu Čech suché období těžce zasáhlo, ohroženy ale mohou být i lokality v jiných částech republiky. Stromy, které byly postiženy už loni, by letos nemusely přežít. Řekl to Martin Kopecký z Botanického ústavu Akademie věd ČR, který se zabývá zkoumáním lesního mikroklimatu. Dubnové sucho je podle nedávné analýzy meteorologů horší než v předchozích dvou letech.
24. 4. 2020|
Doporučujeme

Proč to šlo a proč to nejde? Nejvíc kilometrů dálnic vzniklo v 70. a nultých letech, jinak se v Česku paběrkovalo

Dálnice se u nás v různých dekádách stavěly i nestavěly, stavěly více či méně, někdy vůbec a nakonec se všichni vymlouvali na všechny, když vysvětlovali, proč se slibuje, že se bude stavět a nestavělo se. Cimrmanovské střídání fáze očekávání s fází zklamání je u výstavby dálnic v Československu a Česku příznačné a revoluce na něm vlastně nic nezměnila. I když důvody, proč to nejde, byly za socialismu a za kapitalismu trochu jiné.
25. 11. 2019Aktualizováno30. 11. 2019, 12:09|

Česká krajina je v pohybu, sesuvy jsou ničivé, varuje nový pořad Tiché hrozby

Řadu hrozeb umí lidé rozpoznat, jiné jsou však skryté a prakticky neviditelné. Patří k nim zejména ty geologické – a k nejhorším se řadí sesuvy půdy. Zabýval se jimi první díl dokumentárního cyklu Tiché hrozby, který Česká televize vysílala v pátek od 20 hodin na ČT24. Další díly uvidí diváci v následujících týdnech vždy v pátek ve stejný čas, pořad moderuje Václav Moravec.
20. 9. 2019Aktualizováno20. 9. 2019, 21:54|

Po letech zpevňování je problematický most na D8 zase uzavřený. Potřebuje opravu

Prackovická estakáda na dálnici D8 je zpola uzavřena. Auta jezdí pouze po jedné polovině, v každém směru mají k dispozici jenom jeden pruh. Ředitelství silnic a dálnic vysvětluje uzavírku tím, že je třeba most po dvou a půl letech provozu opravit. Prackovická estakáda je od počátku bolavým místem D8 v Českém středohoří, krátce před otevřením se musela přestavět kvůli pohybům podloží.
18. 7. 2019|

Hledači aragonitu ničí naleziště i přírodu, hrozí jim pokuta v desítkách tisíc

Hledači aragonitu působí problémy v Českém středohoří. Vzácný minerál tvoří nažloutlé až medové krystaly a je vyhledáván mnoha sběrateli. Ti ale za posledních pár měsíců poničili světoznámé naleziště a současně přísně chráněnou oblast Číčov na Lounsku.
1. 4. 2019|