Nizozemský premiér Rutte přestál hlasování o nedůvěře

Nizozemský premiér Mark Rutte těsně přečkal hlasování v parlamentu, který mu i přes tvrdou kritiku nevyslovil nedůvěru. „Zůstávám premiérem. Budu pracovat na tom, abych znovu získal důvěru,“ prohlásil podle agentury AFP. Rutte, jehož strana tento měsíc vyhrála parlamentní volby, čelil hlasování o nedůvěře ještě před sestavením kabinetu.

Mark Rutte
Zdroj: Reuters Autor: Dylan Martinez

Zákonodárci současně odepřeli ministerskému předsedovi důvěru, což představuje závažné pokárání, ale nemá stejné důsledky, jakou by mělo odhlasování nedůvěry, po kterém by Rutte musel rezignovat. Premiér podle agentury Reuters řekl, že odstoupit nehodlá a chce tvrdě pracovat na obnovení důvěry poté, co většina zákonodárců usoudila, že nehovořil pravdu. Rutteho vyhlídky, že se mu podaří sestavit novou vládu, tím podle Reuters utrpěly těžkou ránu.

Důvěryhodností předsedy vlády otřáslo podezření, že Rutte nepřesně informoval parlament a že se chtěl zbavit nepohodlného kritika, poslance Pietera Omtzigta. Premiér odmítal, že by lhal, jak jej obviňovala opozice, nicméně po debatě trvající třináct hodin žádal zákonodárce, aby mu odpustili.

Ruttemu se přezdívá „teflonový premiér“ pro jeho schopnost zcela se vyhnout skandálům, nebo z nich alespoň vyváznout bez újmy. Rutte stojí v čele Nizozemska již deset let, jeho pravicově liberální Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) v březnu opět vyhrála ve volbách, také díky obstojně zvládnuté epidemii nemoci covid-19.

Sestavit koaliční vládu v Nizozemsku trvá obvykle několik měsíců, do parlamentu se tentokrát dostalo sedmnáct politických stran. Pokud by Rutte v parlamentu neuspěl, zemi by podle místních médií hrozilo, že po deseti letech v klidných vodách s Ruttem by se vydala do zcela neprobádaných proudů.