Každá třetí žena zažije násilí partnera nebo sexuální nátlak, varuje WHO

Každá třetí žena zažije někdy během života násilí v partnerském svazku nebo sexuální nátlak mimo něj. Podle zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) je násilí vůči ženám všudypřítomné a mnohé ho zažijí už v mladém věku. Přibližně 31 procent žen ve věku 15 až 49 let, tedy až 852 milionů, má zkušenost s fyzickým nebo sexuálním násilím, sdělila WHO v Ženevě. Velká většina obětí, tedy 641 milionů, se s násilím setká v manželství nebo v partnerském vztahu.

„Výsledky ukazují šokující obraz,“ řekl šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Každá čtvrtá žena mladší 24 let už podle studie zažila násilí ve vztahu. Zhruba šest procent hovoří o sexuálním napadení ze strany mužů, s nimiž nebyly ve vztahu. Vzhledem k tomu, že ženy bývají například po znásilnění často stigmatizovány, WHO předpokládá, že skutečný počet sexuálních útoků je mnohem vyšší.

WHO vyhodnotila více než tři sta studií týkajících se tématu a souhrnné údaje se vztahují k období let 2000 až 2018. Autoři analyzovali materiály z 194 členských zemí.

Problém je rozšířený po celém světě, řekla Phumzile Mlamboová-Ngcukaová, výkonná ředitelka Subjektu OSN pro rovnost pohlaví a zmocnění žen (UN Women). „Během koronavirové krize jsme viděli, jak násilí vůči ženám přibylo, protože byly uvězněny ve stejné domácnosti jako pachatelé,“ řekla šéfka organizace na virtuální tiskové konferenci WHO. 

Pandemie situaci zhoršila

Podle studie se situace během pandemie koronaviru ještě zhoršila, protože dívky byly více doma nebo proto, že partneři se při stresu v lockdownu uchylovali k násilí víc. Ve studii WHO ale údaje z pandemického roku 2020 zahrnuty nebyly.

Podle WHO jsou ženy zvlášť často vystaveny násilí v chudších zemích. V některých jich hovoří o zkušenostech se sexuálním donucováním polovina. Naopak nejnižší je podíl v Evropě – nanejvýš 23 procent.

Násilí na ženách způsobuje nejen zranění, ale také deprese, stavy úzkosti, pohlavní a infekční nemoci a nechtěná těhotenství. „Je to starý problém, ale můžeme věci měnit,“ řekl šéf WHO. Proti napadání žen lze podle něj bojovat spravedlivějšími zákony, vyšším platovým ohodnocením, vzdělávacími programy a odbouráváním stereotypů. Každý k tomu může přispět respektem v běžném životě, zdůraznil šéf WHO.