Medailista z Pekingu byl národním hrdinou. Nyní je nepřítelem běloruského režimu

Z národního hrdiny se běloruský atlet Andrej Kravčenko stal nepřítelem režimu. Stříbrný olympijský medailista z Pekingu byl z reprezentace vyloučen poté, co se pustil do kritiky režimu Alexandra Lukašenka. Represím nečelí pouze tento desetibojař – Minsk pronásleduje i další sportovce, kteří se postavili po bok demonstrantů a požadují nové volby.

Video Horizont ČT24
video

Atlet Kravčenko: Z národního hrdiny nepřítelem režimu

Poslední roky se Kravčenko dennodenně připravoval na poslední olympijské hry v kariéře. Přípravu na olympiádu v Tokiu mu nejprve zkomplikovalo zranění, následně pandemie a nyní se proti němu postavil i Lukašenkův režim. „Sport je můj život, a teď mě zbavili příležitosti dělat to, co miluji, jen protože jsem vyjádřil svůj názor. Nemůžu ale mlčet,“ reaguje atlet.

Desetibojař připojil svůj podpis k otevřenému dopisu, v němž signatáři požadují uspořádání nových prezidentských voleb. Ty poslední byly podle mnohých Bělorusů i zemí Evropské unie zmanipulované. Kvůli tomu pravidelně vycházejí do ulic běloruských měst statisíce lidí – mezi nimi i Kravčenko. Skončil ve vězení, kde zůstal deset dní.

Nedělní protesty v běloruském Minsku a zásah policie a vojáků
Zdroj: Reuters/Stringer

Pod neutrální vlajkou

Policie už od počátku masivních protestů zadržela na 19 tisíc lidí. Při často brutálních zákrocích stovky demonstrantů zranila, několik z nich na následky policejní brutality zemřelo. Ani po třech měsících napětí nepolevuje a s krutou realitou v zemi, kterou celý život reprezentuje, se mistr Evropy smířit nechce.

„Otevřeně říkám, že nesouhlasím s neopodstatněným násilím, nesouhlasím s porušováním práva, nechci věřit lžím a nebojím se zastrašování,“ proklamuje Kravčenko. Vzdát se nehodlá a na olympijské hry chce trénovat v zahraničí. Pokud se mu podaří na sportovní svátek, odsunutý kvůli pandemii na léto 2021, kvalifikovat, plánuje závodit pod neutrální vlajkou a distancovat se tak od Lukašenkova režimu.

Kravčenko není jediný sportovec, který se situaci ve své vlasti vzepřel. Do protestů se zapojila i basketbalistka Jelena Levčenková, která odehrála čtyři sezony v zámořské ženské NBA. Úřady ji kvůli účasti na demonstracích zadržely v říjnu, za mřížemi strávila 15 dní. Symbolicky ji podpořily davy demonstrantů.

Postup Minsku vůči sportovcům už zalarmoval i Mezinárodní olympijský výbor, který s Běloruskem zahájil řízení kvůli podezření z porušování olympijské charty. Výbor zvažuje i sankce. Běloruští sportovci už v říjnu požadovali, aby byl jejich národní olympijský výbor suspendován. To by znamenalo, že na by Hrách v Japonsku nezazněla běloruská hymna a nezavlála státní vlajka.