Inflace ve výši 9586 procent. Pro Venezuelu to znamená, že zdražování zmírnilo

Tempo růstu spotřebitelských cen ve Venezuele loni výrazně zpomalilo, inflace tak dosáhla 9585,5 procenta proti 130 060 procentům o rok dříve. Oznámila to v úterý venezuelská centrální banka. Vláda loni nečekaně uvolnila přísnou regulaci ekonomiky, která trvala 15 let, opustila kontrolu cen a umožnila transakce v dolarech, připomíná agentura Reuters.

Demonstrace na podporu venezuelského prezidenta Nicólase Madura
Zdroj: Reuters Autor: Fausto Torrealba

Centrální banka zhruba před čtyřmi lety zastavila zveřejňování základních ekonomických ukazatelů. Loni však začala některé nepravidelně zveřejňovat.

Kdysi bohatá země produkující ropu se propadla do hluboké ekonomické krize a trápí ji vysoký růst cen, takzvaná hyperinflace. V zemi je nedostatek potravin, léků a dalšího základního zboží.

Transakce v dolarech, tvrdá měna v matracích

Kvůli devalvovanému bolívaru se velmi často obchoduje v dolarech, hodnota bolívarů v oběhu je podle agentury Reuters pouhých 44 milionů dolarů. Hojně se platí i v eurech, podle Reuters zhruba třetina plateb ve velkých supermarketových řetězcích probíhá v cizí měně.

Kvůli vysokým poplatkům v bankách si obchodníci nechávají peníze raději doma. „Tvrdou měnu musíte nechat doma pod matrací. Mnoho podniků má raději bezpečnostní schránky,“ potvrzuje Vito Vinceslao, zástupce obchodní asociace Consecomercio v pohraničním státě Apure, kde jsou díky přeshraničnímu obchodu platby v zahraničních měnách velmi časté.

Podle prezidenta Nicoláse Madura za hospodářské problémy země mohou sankce Spojených států a ekonomická válka vedená jeho politickými protivníky. Podle jeho kritiků jsou důvodem neúspěšné zásahy státu do ekonomiky a bující korupce.

Venezuelská ekonomika je už šestým rokem v recesi. Podle odhadů Mezinárodního měnového fondu se hrubý domácí produkt země v roce 2018 snížil o 18 procent.