Dílčí vítězství žlutých vest. Na francouzských silnicích se opět bude moci jezdit rychleji

Před dvěma lety francouzská vláda oznámila, že na okresních silnicích snižuje rychlost z 90 na 80 kilometrů v hodině. Chtěla tak snížit počet nehod v zemi. Právě toto opatření spoluiniciovalo vlnu protestů takzvaných žlutých vest, které vládou silně otřásly. Teď se povolená rychlost na řadě míst vrací na vyšší limit.

Video Události
video

Události: Ve Francii se bude místy znovu jezdit rychleji

Vláda předala nejvyšší povolenou rychlost na státních silnicích do kompetence regionů. Právě její snížení z 90 na 80 kilometrů v hodině a zdražení benzinu stálo na počátku hnutí, které svými protesty výrazně oslabilo reformní snahy prezidenta Emmanuela Macrona.

Snížení povolené rychlosti nesli těžce hlavně lidé, kteří musí v oblastech bez železnice a s nedostatečným autobusovým spojením jezdit denně do práce automobilem. Mnozí řidiči viděli ve snížené rychlosti skrytou daň a útok na své peněženky. Argumentu, že důvodem je snížení počtu nehod a záchrana životů, nevěřili.

Útoků na radary proto výrazně přibylo. Během následujícího roku jich odpůrci opatření zničili čtyřikrát víc než činí roční průměr. „Nenecháme je zničené. Každý radar opravíme a instalujeme znovu,“ komentoval situaci delegát ministerstva pro bezpečnost silničního provozu Emmanuel Barbe.

Ke změně přikročily dva departementy

Rychlost zatím zvyšují dva departementy na 950 kilometrech silnic. Brzy by se k nim měly připojit až tři desítky dalších. Úmyslně přitom vybírají bezproblémové komunikace, na kterých dochází průměrně k menšímu počtu nehod.

Vláda chce k bezpečnosti provozu přispět novými typy radarů, kterých jsou na území Francie instalovány už tři stovky, a do konce roku by jich mělo být čtyřikrát více. Dokáží měřit rychlost v obou směrech, ale hlavně, díky jejich výšce je mnohem obtížnější vyřadit je z provozu.