Uzavření dohody mezi EU a Británií do konce roku je reálné, říká britský velvyslanec Archer

Velká Británie svede do konce tohoto roku vyjednat s Evropskou unií dohodu o volném obchodu. V Událostech, komentářích to uvedl britský velvyslanec v Praze Nick Archer, který tím i rozporoval zaznívající obavy evropských vyjednavačů brexitu.

Video Události, komentáře
video

Britský velvyslanec Nick Archer hostem pořadu Události, komentáře

Dolní komora britského parlamentu schválila prováděcí zákon k brexitové dohodě. To má umožnit, aby Spojené království opustilo Evropskou unii už na konci ledna.

Zákon nyní zamíří do Sněmovny lordů a nakonec k podpisu královně. Londýn s Bruselem pak v takzvaném přechodném období čekají klíčové rozhovory o obchodních a bezpečnostních vztazích, budou na to mít jedenáct měsíců. Johnson se totiž zavázal zemi z Unie definitivně vyvést do konce roku 2020.

Tak krátká lhůta si z některých míst vysloužila kritiku, například hlavní vyjednavač Evropské komise pro brexit Michel Barnier varoval, že na uzavření plnohodnotné dohody o volném obchodu bude třeba víc než rok. Podle britského velvyslance v Praze je ale reálné, že se dohodu podaří vyjednat do konce roku.

„Slyšel jsem, že hodně lidí říká, že to reálné není, ale – nejenže premiér si přeje dokončit celý proces do konce roku – ten návrh, který prochází parlamentem, stanoví, že ze zákona proces musí být do konce roku ukončen,“ poznamenal v pořadu Události, komentáře Archer. „Znamená to, že vláda nebude mít na výběr.“

„Když je vůle, je i způsob“

„Během posledního roku se říkalo, že celá řada věcí nebyla možná – včetně harmonogramu pro dosažení dohody o brexitu. Když se potom hovořilo o znovu vyjednávání dohody, tak opět zaznívaly hlasy, že to možné není,“ řekl.  „Úspěchy ale ukazují, že když je vůle, tak je i způsob.“

Vyjednávání mezi Bruselem a Londýnem navíc může být podle Archera rychlé i proto, že Johnson na budoucí smlouvu neklade tak vysoké nároky, jako to dělalo předchozí vedení. „Dohoda, o kterou se nyní snažíme, není dohodou, o kterou usilovala premiérka Mayová,“ uvedl. Podle něj bude nová dohoda ze strany Spojeného království méně ambiciózní, zato daleko lépe proveditelná.

Největší třecí plochy mezi EU a Británií lze podle Archera nyní těžko odhadnout. „Snažíme se o přímou dohodu o volném obchodu, nesnažíme se o hybridní vztah s jednotným trhem,“ řekl s tím, že některé oblasti – jako je například vojenský rozměr – podle něj půjdou vyjednat hladce. 

Celý rozhovor je k dispozici ve videu.