Dobrotivá socha, symbol rozbombardovaných Drážďan

Drážďany - Když se na Drážďany v polovině února 1945 snášelo 3 900 tun bomb z nákladního prostoru více než 1 300 spojeneckých letounů, zbyl z „Florencie na Labi“ jen zlomek historických památek i národní hrdosti obyvatel. Zkázu pak zachytil fotograf Richard Peter; jejím symbolem se stal pohled shůry – konkrétně z Nové radnice.

Richard Peter se do Drážďan vrátil po konci války. Předtím sloužil ve wehrmachtu a město spatřil po půl roce od bombardování. Jeho předválečná fotografická sbírka ovšem skončila v plamenech a pod ruinami. Rozvrácené město proto zvěčňoval na vypůjčené či darované aparáty.

Zaměřil se na zborcené domy, kdysi majestátně se tyčící kostely, chrámy a umělecké galerie, ale i zbytky lidských koster. Třeba když se v roce 1946 otevřely protiletecké kryty, odhalil se mu výjev na nespočet mrtvých těl. Při mohutném bombardování se sice lidé schovávali do sklepů a krytů, jenže výbuchy a požáry byly tak masivní, že se jim nedostával kyslík a pod zemí po tisících umírali.

„Dobrota“ shlížející na ruiny Drážďan

Jeho nejznámějším dílem je snímek fotografovaný ze střechy Nové radnice, která jako zázrakem zůstala stát, nebo alespoň její část s věží. Cesta za perfektním záběrem však byla krkolomná. Ručičky hodin na věži radnice se v noci 14. února zastavily na půl třetí. „Schody skoro všech věží byly vypáleny nebo uzavřeny. Navzdory všudypřítomným varovným tabulím jsem na skoro všechny vyšel, nakonec také na věž radnice,“ vzpomínal posléze Peter.

Dokonalý snímek přišel až na potřetí. Nejprve zjistil, že zamýšlenou fotografii nemůže pořídit kvůli prudkému protisvětlu. Pak se konečně dostal až na ochoz radnice, kde spatřil sochu ženy znázorňující Dobrotu (Die Gute). Jenže se mu nevešla do hledáčku, respektive záběru Leicy spolu s ruinami, a nebo byl vzhledem k její optice příliš zkreslený.

Přečtěte si ZDE historii a souvislosti bombardování Drážďan.

Peter si nakonec opatřil vhodný aparát a do záběru se mu podařilo dostat kýžený pohled – Dobrotu i zbořeniště. Tento snímek se poprvé objevil v jeho knize Dresden - Eine Kamera klagt an (Drážďany - fotografická obžaloba); vyšla v roce 1949 v NDR. Kniha přitom nabízí i srovnání – jak město vypadalo dlouho před náletem a pak pár měsíců po něm.

Richard Peter

  • narodil se 10. května 1895 ve Slezsku, zemřel 3. října 1977
  • nejdříve pracoval jako kovář a horník, pak ho uchvátilo fotografování
  • roku 1914 byl odveden na frontu, po válce se usadil v Halle a nakonec zakotvil v Drážďanech
  • poté se připojil k odborovému hnutí a vstoupil do Komunistické strany Německa
  • ve dvacátých a třicátých letech 20. století vydával své fotografie v řadě levicových periodik
  • s nástupem Hitlera k moci mu však byla činnost fotografa zakázána, pak musel opět narukovat
  • do Drážďan se vrátil v září 1945, města i svou dosavadní práci však našel v troskách, a tak začal celou zkázu zvěčňovat na vypůjčených přístrojích. Právě fotografie z nich vzešlé se řadí k jeho nejznámějším
  • v roce 1949 ho vyloučili ze Sjednocené socialistické strany Německa, to když poukázal na korupci jejích představitelů
  • až do své smrti pracoval jako fotograf na volné noze a vyhrál několik mezinárodních cen

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

OBRAZEM: Katolíci vítají nového papeže

Nadšení ovládlo ve čtvrtek náměstí svatého Petra ve Vatikánu, kde čekaly desítky tisíc lidí na jméno nového papeže. Katolíci po celém světě slaví novou éru pod vedením amerického kardinála Roberta Francise Prevosta, jenž přijal jméno Lev XIV. Někteří návštěvníci i duchovní po oznámení výsledku volby mávali vlajkami USA.
před 25 mminutami

„Pocta pro USA“ či „kotva usmíření“. Svět reaguje na nového papeže

Nové hlavě katolické církve, kterou byl ve čtvrtek pozdě odpoledne zvolen Američan Robert Francis Prevost, gratulují světoví političtí lídři. Americký prezident Donald Trump volbu chicagského rodáka, jenž si zvolil jméno Lev XIV., označil za „poctu pro Spojené státy“. Německý spolkový kancléř Friedrich Merz ho zase nazval „kotvou spravedlnosti a usmíření“.
před 59 mminutami

PROFIL: Papež Lev XIV. je první hlavou katolické církve ze Severní Ameriky

Robert Francis Prevost je misionář pocházející z Chicaga. Kardinálem ho papež František jmenoval v září 2023. Zároveň s tím získal ve Vatikánu úřad dikasteriua pro biskupy, tedy zodpovědnost za výběr a prověřování kandidátů na biskupy po celém světě. Ve čtvrtek byl zvolen prvním papežem pocházejícím z USA i Severní Ameriky a přijal jméno Lev XIV. Je celkově 267. pontifikem.
před 1 hhodinou

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
17:57Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
12:37Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Mluvčí německé vlády popřel, že by Merz vyhlásil nouzový stav kvůli migraci

Mluvčí nové německé vlády ve čtvrtek pozdě odpoledne dementoval, že by kancléř Friedrich Merz vyhlásil národní nouzový stav v migračních a azylových otázkách. Takovou informaci předtím přinesl deník Die Welt s odvoláním na své zdroje. Cílem opatření podle listu mělo být pozastavení platnosti takzvané dublinské dohody, která mimo jiné stanoví, že za vyřízení žádosti o azyl je zodpovědná ta země Evropské unie, v níž podal cizinec žádost o azyl jako v první. To by se dotklo také Česka, které s Německem sdílí hranici dlouhou 817 kilometrů.
17:28Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zlo nepřeváží, zdůraznil v prvním proslovu nový papež Lev XIV.

Konkláve ve čtvrtek odpoledne zvolilo novou hlavu římskokatolické církve. Stal se jí 69letý americký kardinál Robert Francis Prevost, který si zvolil jméno Lev XIV. V prvním vystoupení kladl důraz na mír. Bůh vás všechny miluje, zlo nepřeváží, vzkázal. Nástupce zesnulého papeže Františka vybíralo 133 kardinálů-volitelů od středy.
10:05Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Steinmeier: Německo se z druhé světové války poučilo, proto podporuje Ukrajinu

Německo se z druhé světové války poučilo, proto dnes podporuje Ukrajinu v její obraně proti Rusku. V projevu u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války to ve Spolkovém sněmu řekl německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Poděkoval všem, kteří se na osvobození Německa od nacistické hrůzovlády podíleli, včetně Rusů, Ukrajinců a Bělorusů. Současné Rusko ale podle něj využívá historických lží, aby ospravedlnilo agresivní válku. Výročí si připomínají i další státy.
15:36Aktualizovánopřed 1 hhodinou
Načítání...