Demonstranti v Hongkongu podpořili Ujgury. Policie je rozehnala

Hongkongská policie použila pepřový plyn k rozehnání shromáždění, které se v Hongkongu konalo na podporu Ujgurů. Příslušníky čínské muslimské menšiny Peking posílá do politických převýchovných táborů. Čína tvrzení o útlaku menšin popírá. V Hongkongu se od června odehrávají protivládní protesty proti rostoucímu vlivu Číny. 

Video Události
video

Události ČT: Demonstrace na podporu Ujgurů v Hongkongu

V centru města se sešla asi tisícovka lidí. Shromáždění bylo dvě hodiny poklidné, ale policie se rozhodla proti účastníkům zasáhnout, když údajně strhli vlajku z budovy městského úřadu.

Demonstranti, z nichž někteří byli oblečeni do černého, na policisty začali házet lahve s vodou a další předměty. Zásahová jednotka proti nim použila nejprve pepřový sprej a pak povolala posily.

Policisté vyzvali účastníky, aby se okamžitě rozešli, i když akce byla povolená. Jeden z policistů vyzdvihl černý prapor, který se používá jako varování před použitím slzného plynu. Podle televize RTHK byla také slyšet střelba do vzduchu, policisté některé lidi prohledali.

Smyslem akce bylo poukázat na to, že Hongkong se může pod vládou Číny ocitnout brzo v postavení Ujgurů. „Zastaňte se Ujgurů a svobody,“ volali.

Proti vládě se demonstrovalo v nákupních centrech

Hongkong je od června dějištěm protivládních protestů, jejichž účastníkům se nelíbí podle nich rostoucí vliv Číny v Hongkongu. V sobotu, v době vrcholících vánočních nákupů, se demonstranti shromáždili hlavně v obchodních centrech. Policisté je vyháněli a několik jich zatkli. Jeden obchod byl poničen a další byly nuceny zavřít. 

Hongkong coby bývalá britská kolonie se vrátil pod čínskou správu v roce 1997 a Čína jej vede na základě principu jedna země, dva systémy. Zvláštním správním oblastem Číny má tento systém zajistit demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici v Hongkongu ale tvrdí, že Peking svobody občanů postupně omezuje.