Dva měsíce před koncem Kimova ultimáta odpálila KLDR další střely

Severní Korea odpálila další dvě blíže neupřesněné střely, které dopadly do moře východně od břehů KLDR. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na jihokorejský sbor náčelníků štábů. KLDR v posledních měsících pokračuje ve zkouškách raket krátkého doletu, otestovala už i několik nových typů. Severokorejský vůdce dal letos USA lhůtu do konce roku, aby změnily svůj přístup k jednáním o odstranění jaderných zbraní, jinak bude prý nucen hledat „jinou cestu“.

Zprávy informující o odpálení dvou střel z KLDR
Zdroj: REUTERS Autor: Heo Ran

Odpal dvou střel potvrdila také japonská pobřežní stráž. Podle Tokia byly vyslané odpoledne místního času (ráno našeho času) ze severokorejské provincie Pchjongan namdo a směřovaly k Japonskému moři. Dopadly ale mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu. Japonské ministerstvo obrany uvedlo, že s největší pravděpodobností šlo o balistické rakety.

Reuters k tomu poznamenal, že odpolední čas je neobvyklý, protože většina zkoušek severokorejských střel se uskutečnila ráno. „Šlo o střely krátkého doletu, které urazily vzdálenost 370 kilometrů a dosáhly výšky 90 kilometrů,“ upřesnil jihokorejský sbor náčelníků štábů. Bývalý jihokorejský námořní důstojník Kim Tong-jup prohlásil, že KLDR možná testovala nedávno vyvinutý vícenásobný raketový odpalovací systém.

Sama KLDR podle ruské agentury TASS posléze potvrdila, že podnikla zkušební střelby z raketometů velké ráže, určených k „ničení velmi silných uskupení nepřítele nenadálým úderem“.  

Severní Korea provedla svůj nový test v den, kdy se konal pohřeb matky jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Severokorejský vůdce Kim Čong-un mu předtím poslal dopis, v němž mu vyjádřil hlubokou soustrast.

Obnovení testů jaderných zbraní

KLDR začátkem října oznámila, že úspěšně vyzkoušela novou balistickou raketu odpálenou z ponorky. Pchjongjang uvedl, že zkouška byla reakcí na vnější hrozby a snahou podpořit obranu země.

Později pak Pchjongjang pohrozil, že by mohl obnovit i testy jaderných zbraní a balistických střel dlouhého doletu, které pozastavil v loňském roce.

Rozhovory o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova, které KLDR vede se Spojenými státy, stagnují od únorového summitu šéfa Bílého domu Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji.

Jednání tehdy skončilo předčasně a bez dohody kvůli odlišným názorům Pchjongjangu a Washingtonu na odzbrojovací proces. Kim dal USA lhůtu do konce roku, aby změnily svůj postoj k jednáním, jinak bude Severní Korea nucena hledat „jinou cestu“.