Británie se prý připravuje na kolaps jednání s EU. Na většinu zboží by neuvalila cla

Velká Británie se připravuje na kolaps jednání s Evropskou unií. S odvoláním na vysoce postavený zdroj z britské vlády o tom informoval časopis The Spectator. Podle bývalé ministryně Amber Ruddové by mohl být zdrojem poradce premiéra Dominic Cummings. Podle opozice se tak snaží sabotovat jednání. Kabinet také představil změny v prozatímním celním režimu, který by vstoupil v platnost v případě odchodu bez dohody. Uvedl, že 88 procent dovozu by nečelilo clům. Do termínu brexitu zbývá 23 dní.

Demonstrace za brexit
Zdroj: Reuters Autor: Peter Nicholls

„Jednání tento týden pravděpodobně skončí,“ sdělil zdroj konzervativního časopisu The Spectator. Vinu na tom podle něj nese irský premiér Leo Varadkar, který „nechce vyjednávat“ o okolnostech irské pojistky.

„Docela dost lidí v Paříži a Berlíně by rádo jednalo o naší nabídce, ale (německá kancléřka Angela) Merkelová a (francouzský prezident Emmanuel) Macron nebudou tlačit na (hlavního vyjednavače EU Michela) Barniera, dokud Irsko neřekne, že chce vyjednávat,“ uvedl zdroj. 

Další nejmenované zdroje z vlády poskytly informace BBC. Podle nich německá kancléřka Angela Merkelová v telefonátu s premiérem Borisem Johnsonem prohlásila, že brexit s dohodou je možný, pouze pokud Severní Irsko zůstane v celní unii. V opačném případě je dohoda s Bruselem podle Merkelové velmi nepravděpodobná.

Podle opozičních labouristů jsou výroky vládních zdrojů jen „cynickým pokusem o sabotáž vyjednávání“ s Evropskou unií. „Boris Johnson nikdy nepřijme zodpovědnost za své vlastní selhání ve snaze vyjednat důvěryhodnou dohodu,“ uvedl mluvčí strany pro brexit Keir Starmer.

Johnsona kritizoval i šéf Evropské Rady Donald Tusk. „Borisi Johnsone, v sázce není to, kdo vyhraje nějakou hloupou hru na hledání viníka. V sázce je budoucnost Evropy a Spojeného království,“ napsal a dodal: „Nechcete dohodu, nechcete odklad, nechcete zrušit brexit, quo vadis?“

Minulý týden zaslal Johnson do Bruselu hrubý nástin návrhu na uspořádání hranice s Irskem. Navrhl, že by Severní Irsko v podstatě zůstalo v unijním jednotném trhu, ale společně se zbytkem Spojeného království by bylo mimo celní unii EU. Celnice by vznikly v přístavech v Irském moři a někde na území severního Irska mimo hranici. Právě vznik celnic kdekoliv odmítají severoirští republikáni a panují obavy, že by na ně mohli násilně útočit.

Unijní představitelé přijali návrh chladně, vyjádřili ale ochotu o něm jednat. Rozhovory pokračují, v pondělí však podle agentury DPA žádný zjevný pokrok nepřinesly.

Tlak na odchod bez dohody

Podle zdroje časopisu The Spectator nyní existují jen dvě možnosti: „Buď odejdeme z EU bez dohody 31. října, nebo budou volby a bez dohody odejdeme po nich.“

Britští poslanci přitom rozhodli, že vláda musí požádat o odklad brexitu, pokud se jí do 19. října nepodaří vyjednat dohodu, která by prošla parlamentem. Objevily se proto spekulace, že Johnson o odklad požádá, bude však mít domluveno s Maďarskem jeho veto.

Na tyto spekulace zdroj The Spectator navázal nepřímou výzvou, aby se tak zachovaly i další státy. „Dáme soukromě i veřejně jasně najevo, že země, které se postaví proti odkladu (brexitu), budou první v řadě pro budoucí spolupráci,“ uvedl a dodal, že „podporu odkladu bude tato vláda vnímat jako nepřátelské vměšování do domácí politiky.“

Změna cel

Přípravy na brexit bez dohody proto pokračují. Vláda v úterý oznámila, že 88 procent dovozu by v takovém případě nečelilo žádným clům. „Britské podniky nebudou při dovozu do Británie u většiny zboží platit žádná cla, pokud opustíme EU bez dohody,“ napsala a dodala: „Bude to znamenat nižší ceny v obchodech.“

Británie poprvé zveřejnila podobu prozatímního celního režimu v březnu před původně plánovaným termínem brexitu. Revidovaná verze mimo jiné snižuje cla na nákladní automobily a upravuje cla na bioethanol. Úpravy mají podle vlády zajistit hladké fungování dodavatelských řetězců a udržet spotřebitelské ceny na nízké úrovni.