Z Chebu přes Bavorsko se řítil neřízený vlak se dřevem. Ujel sto kilometrů

Po bavorské železnici se minulý týden podle německých médií řítil stokilometrovou rychlostí vlak se dřevem, který nikdo neřídil. Po zhruba sto kilometrech jízdy z Chebu se zastavil u města Schwarzenfeld. Srážce se podařilo zamezit jen díky operativnímu odklonu ostatních spojů. O případu v úterý informoval server listu Münchner Merkur.

Nákladní vlak se dřevem, který patřil soukromé firmě K-Rail a měl namířeno do hornofalckého městečka Wiesau, stál minulý čtvrtek odpoledne v Chebu. Před vagóny byly zapojeny dvě dieselové lokomotivy – Siemens ER20 a Vossloh G 1700.

Při spojování obou lokomotiv zřejmě jeden ze strojvůdců udělal chybu, po které se vlak rozjel. Oba strojvůdci byli po celou dobu na přední z obou lokomotiv, vlak ale nedokázali zastavit. Na železničním úseku z Chebu do Schirdingu, který vede z kopce, vlak zrychlil.

Neovládaná souprava projela rychlostí 100 kilometrů za hodinu několika nádražími včetně Marktredwitzu a Weidenu a zastavila až mezi Nabburgem a Schwarzenfeldem, tedy asi po sto kilometrech jízdy. Podle správy německých drah se podařilo tragédii zabránit jen díky včasné reakci železničářů, kteří umožnili průjezd a zabránili v jízdě protijedoucím strojům.

Bez formálního vyšetřování

Jednatel společnosti K-Rail Günther Pitterka uvedl, že událost byla výsledkem „chybného postupu dvou strojvůdců“, kteří nedbali předpisů. Technickou příčinu incidentu vyloučil. Lokomotivy jsou opět v provozu, oba zaměstnanci firmy jsou mimo službu.

Případem se začala zabývat německá policie i drážní inspekce, která ovšem už rozhodla, že nezahájí formální vyšetřování. Podle jejího mluvčího Gerda Münnicha je to proto, že se nestala vážná nehoda. „Nutná preventivní a nápravná opatření“ musí podle něj přijmout firma K-Rail.