
Česko by se mělo snažit turisty víc rozptýlit po regionech, říkají Baxa s Okamurou
Proti přílišnému ruchu vytáhl i chorvatský Dubrovník, odkud vykázali velké turistické lodě. Podobný krok schválily rovněž Benátky, které už dřív zavedly poplatek za vstup do přelidněného centra. V Amsterdamu zase uvažují o vytěsnění výloh s prostitutkami mimo historické centrum, protože místním vadí hluk i kriminalita.
V UNESCO je řada památek po celém Česku
Odvrácenou tvář turismu pociťuje i tuzemsko. „Jsem obecně přesvědčen o tom, že restrikce a regulace je až to poslední. Je zapotřebí hledat konkrétní příklady. V České republice řeší problém s velkým počtem turistů Praha a Český Krumlov. Naopak v jiných částech Česka je potenciál turismu ještě výrazně nevyužit. Česko má už nyní čtrnáct UNESCO památek, to je veliká příležitost. Je důležité, aby stát prezentoval třeba kulturní bohatství naší země tak, aby se turisté více rozprostřeli,“ podotkl Martin Baxa z ODS.
Uvádí, že do Prahy směřuje 37 procent všech zahraničních turistů, kteří přijíždějí do Česka. „Myslím, že je naším společným úkolem, i v Poslanecké sněmovně, aby se ten počet rozprostřel,“ je přesvědčen Baxa.
„V České republice cestovní ruch zaměstnává 240 tisíc osob, přímo i nepřímo včetně dodavatelů hotelů, restaurací atd. se podílí na HDP České republiky pěti procenty. To znamená, že v okamžiku, kdy by někdo chtěl omezovat cestovní ruch tak, aby to nebylo populistické plácání neodborníků a laiků, tak musíme říct, kde ty peníze vezmeme a jakou kvalitní práci dáme těmto našim občanům, aby nedělali v montovnách za nízké mzdy,“ upozornil šéf SPD.