Nejsmutnější den roku. Izrael vzpomíná na oběti holocaustu, celá země se zastavila

Izrael se podobně jako každý rok na dvě minuty zcela zastavil, aby si obyvatelé připomněli šest milionů obětí holocaustu. Za zvuku sirén zůstali na svých místech stát chodci, v přeplněných ulicích zastavily autobusy, na dálnicích zastavila auta a jejich řidiči vedle nich postáli se skloněnou hlavou, aby uctili oběti nacistického vyhlazování. V památníku Jad vašem se následně uskutečnila vzpomínková ceremonie za účasti izraelských politiků a přeživších holocaustu.

Video Zprávy ve 12
video

V Izraeli se na dvě minuty zastavil život

V Izraeli patří den připomínky holocaustu (Jom ha-šoa) k nejsmutnějším v roce. Kavárny a zábavní podniky zůstávají zavřeny a rozhlasové a televizní stanice vysílají rozhovory, pořady a dokumenty zabývající se druhou světovou válkou a vražděním Židů. Izraelské vlajky vlají na půl žerdi.

Vzpomínkové akce začaly v památníku Jad vašem ve středu. Mnozí izraelští představitelé během své řeči vyjádřili obavy v souvislosti s celosvětovým posilováním antisemitismu.

Prezident Reuven Rivlin konkrétně zmínil nárůst antisemitismu v Evropě, který podle něj „opět zdvihá hlavu a je poháněn migrační vlnou, ekonomickou krizí a rozčarováním z politických institucí“.

Osvětimí prošel Pochod živých

Oběti holocaustu si připomněli i účastníci pochodu živých, který prošel areálem bývalého vyhlazovacího tábora v Osvětimi. „Je to více než tříkilometrová trasa. Odkazuje i na takzvané pochody smrti, během kterých byli vězni z koncentračních táborů koncem války přesouváni často velmi drastickým způsobem do německých táborů,“ popsal zpravodaj ČT v Polsku Lukáš Mathé.

Video Události
video

Události: Hrůzy holocaustu připomíná v Izraeli také jedinečný projekt

Pochod se poprvé konal v roce 1988, jeho iniciátorem byl izraelský ministr školství a bývalý izraelský prezident Jicchak Navon.

K připomínce obětí holocaustu se připojilo i Česko, v jednadvaceti městech čtou lidé jména mužů, žen a dětí židovského nebo romského původu, kteří byli za druhé světové války zavražděni.

Video Studio ČT24
video

Studio ČT24: V Osvětimi se konal Pochod živých

Útoků proti Židům přibývá

Kantorovo středisko při univerzitě v Tel Avivu ve středu uvedlo, že násilných útoků proti Židům loni přibylo a počet Židů zabitých při antisemitsky motivovaných trestných činech byl nejvyšší za desítky let.

Útoků namířených proti Židům celosvětově přibylo o 13 procent a jejich počet dosáhl 387. Ten nejzávažnější se stal koncem loňského října v synagoze v americkém Pittsburghu, kde muž, jenž se na sociálních sítích netajil antisemitismem, zastřelil jedenáct lidí.

Během holocaustu zahynula až třetina Židů ve světě. Po válce, v roce 1948, vznikl Izrael, kam se uchýlily tisíce lidí, kteří válečné hrůzy přežili.