Jste omyl Ukrajiny. Vy zase zajíc v pytli, vyčítali si Porošenko a Zelenskyj na bouřícím stadionu

Ukrajinský prezidentský kandidát herec Volodymyr Zelenskyj v debatě na stadionu v Kyjevě kritizoval svého protivníka, současného prezidenta Petra Porošenka za to, že za pět let působení ve funkci hlavy státu nesplnil své sliby. Porošenko svého soupeře ve volbách naopak obvinil, že získává peníze z Ruska, a označil ho za nezkušeného, informoval web ukrajinské televize Hromadske. Rozhodující druhé kolo voleb se uskuteční v neděli.

Video Události
video

Události: Porošenko a Zelenskyj se před finálem voleb utkali v debatě na stadionu

Oba kandidáti odstartovali debatu za bouřlivé atmosféry na kyjevském olympijském stadionu. Na úvod si podali ruce, zazpívali s celým stadionem hymnu a také spolu poklekli, aby uctili památku 13 tisíc obětí konfliktu s proruskými separatisty v Donbasu na východě země. Kdo bude hovořit první, určil hod mincí. Vyhrál Zelenskyj. 

Video Zprávy ve 12
video

Petro Porošenko, jsem výsledkem vašich chyb a slibů, prohlásil Zelenskyj

Během pětiminutové úvodní řeči vítěz prvního kola voleb poděkoval svým stoupencům a zkritizoval Porošenka za to, že nesplnil své sliby a že během svého působení ve funkci stále bohatne. „Nejsem politik, jsem obyčejný člověk, který chce změnit tento systém. Jsem důsledkem vašich chyb a slibů,“ obrátil se populární komik Zelenskyj na Porošenka a označil ho za omyl Ukrajiny. 

„Když chybějí kvalitní léky, dostupné ceny a slušné podmínky v nemocnicích, lékaři nemají pořádné výplaty a vůbec nejsou peníze, tak co je to za reformu zdravotnictví? O silnicích nemám co říct, protože silnice nemáme,“ poznamenal bavič o výsledcích prezidentovy éry. Slíbil také udělat vše, aby válka na východě země skončila.

Současný prezident Porošenko naopak svého protivníka obvinil z toho, že získává peníze z Ruska, není transparentní a skrývá se před médii. „Hlavním rizikem je nekompetentnost. Říkáte, že jste se přišel učit. Nechal byste ale nezkušeného lékaře či pilota, aby pro vás pracoval?“ tázal se ukrajinský vůdce. 

Vyzýval také ke sjednocení všech Ukrajinců v zájmu navrácení Krymu, anektovaného Ruskem, obrany Donbasu a celé země před „populismem a ruskými podvrhy“. Porošenko, považovaný za jednoho z nejbohatších Ukrajinců, byť své podnikání v cukrovinkách předal svěřenskému fondu, se také zapřisáhl nepřipustit „návrat oligarchismu“ v zemi. Již dříve svého soupeře totiž obvinil, že je jen loutkou oligarchy Ihora Kolomojského, uprchlého do Izraele.

Stávající prezident také uvedl, že je připraven přijmout verdikt vzešlý z voleb. „Přijmu jakékoliv rozhodnutí ukrajinského lidu 21. dubna. A 22. dubna bude život pokračovat – a 22. se musíme sjednotit, abychom společně hájili stát,“ zdůraznil. Uvedl také, že za pět let udělal více než jeho předchůdci za čtvrt století nezávislosti, a přirovnal politického nováčka k „zajíci v pytli“, přičemž v pytli se možná skrývá i „čert“.

„Lepší být zajícem v pytli než vlkem v beránčí kůži,“ oponoval Zelenskyj. „Nejsem váš oponent, ale váš rozsudek,“ zahrozil hlavě státu. Porošenko vzápětí popřel nařčení z úst svého rivala, že bonbony své firmy Rošen prodává i proruským separatistům na východě země. 

Lidé na stadionu v Kyjevě před začátkem debaty
Zdroj: REUTERS
Autor: Vasily Fedosenko

Debatu provázela přísná bezpečnostní opatření

Vyjádření obou kandidátů často přerušovaly pokřiky či potlesk tisíců lidí, kteří do fotbalové arény přišli. Celé představení, jak komentátoři diskusi před jásajícím a pískajícím kotlem fanoušků obou kandidátů překřtili, provázela přísná bezpečnostní opatření. Kyjevská policie podle svého náčelníka zmobilizovala na 10 tisíc strážců zákona. Ministerstvo vnitra zase ujišťovalo, že se Ukrajina naučila čelit hrozbě teroristických útoků.

Na sociálních sítích se sice objevily předpovědi, že na stadionu bude více policistů než diváků, ale těch se policie nakonec dopočítala 22 tisíc. Stadion s kapacitou 70 tisíc diváků tak ani zdaleka nebyl naplněn. Důkladné kontroly, vyžadující desítky minut čekání ve frontách před stadionem, zřejmě vedly k tomu, že stovky lidí raději sledovaly duel politiků na velkoplošných obrazovkách před vstupem.

Nejen před stadionem, ale i na tribunách a na hrací ploše se zdáli být Porošenkovi přívrženci v převaze, soudě alespoň podle intenzity ovací či naopak hvízdotu. Prezidentův štáb ovšem organizoval i svoz zájemců z regionů. 

„Volím Porošenka, protože jsou za ním výsledky. Postavil na nohy armádu, ve světě o nás vědí. Je pravda, že reformy ještě moc nefungují, ale proto se musí dokončit. Jinak přijde zvrat a budeme zase tam, kde jsme byli,“ řekl zpravodaji ČTK cestou na stadion dvaadvacetiletý Mykola, který přijel podpořit svého favorita až z Charkova na východě země.

„Rád bych slyšel od kandidáta Zelenského, o kterém nic nevíme, zda se nezmění orientace Ukrajiny, zda půjdeme do NATO,“ prohlásil pětatřicetiletý Vitalij, podle svých slov bývalý demonstrant z kyjevského Majdanu. „Porošenko má své chyby, ale i úspěchy,“ dodal. „Podporuji Porošenka i proto, že můžeme volně zajet do Česka, chvíli pobýt a zase se vrátit domů,“ řekla padesátnice Ljubov, která dělá ředitelku v bytovém podniku poblíž Kyjeva.

Devatenáctiletá Káťa naopak přišla na stadion podpořit Zelenského, který se podle průzkumů jeví jako jasný favorit nedělních voleb: „Je mladý, perspektivní, s novými nápady. Má blíž k lidem než dosavadní prezident. Je to naše naděje, naše příležitost na lepší budoucnost,“ prohlásila za souhlasného přikyvování kamarádek.

Zelenskyj, který 31. března snadno zvítězil v prvním kole prezidentských voleb, má v průzkumech velký náskok před Porošenkem. Zdá se, že Ukrajinci jsou ochotní dát šanci nováčkovi vzhledem k hlubokému zklamání z nynějšího prezidenta po jeho pěti letech vládnutí poznamenaného nízkou životní úrovní, obviněními z korupce a trvajícím konfliktem s povstalci na východě země podporovanými sousedním Ruskem.

Video Události
video

Události: Ukrajinci si kromě povzbuzení ekonomiky přejí hlavně ukončení konfliktu na východě