
Americkou Virginií hýbou aféry předních politiků
Politický skandál vyvolal 35 let starý snímek ve školní ročence. Na fotografii není poznat, kdo na ní je. Studenti medicíny tehdy dorazili na večírek v přestrojení za člena rasistického Ku-klux-klanu a druhý jako blackface, tedy karikatura Afroameričana. Jedním z nich má být současný guvernér Virginie. „Přijímám odpovědnost za své dřívější kroky a jsem připraven odvést tvrdou práci, abych znovu získal vaši důvěru,“ prohlásil Northam.
Guvernér ovšem nezvládl krizovou komunikaci. Nejprve prohlásil, že je jedním ze studentů na fotografii, aby následně tvrdil, že si nic nepamatuje. Veřejné omluvy navíc zastínilo další vysvětlení, že se účastnil taneční soutěže v převleku za Michaela Jacksona.
„Fenomén ,blackface‘ lze v Americe pozorovat zhruba od první poloviny 19. století a je spojen s hudebními, takzvanými minstrelskými výstupy, což byl potulný kabaret. Páteř hudebního vystoupení tvořilo převlékání za černochy a zdůrazňování nejklasičtějších stereotypů spojených s Afroameričany.“
Jiří Pondělíček
Na večírek jako černošský rapper
Aby tvrdých úderů pro demokraty ve Virginii nebylo málo, objevila se podobná kauza i v souvislosti s místním vrchním žalobcem Markem Herringem, který si v osmdesátých letech také začernil tvář na veřejnosti. Na večírek prý přišel v přestrojení za černošského rappera. I na něj míří obvinění z rasismu a výzvy k rezignaci.
„Demokratické vedení zabíjí skvělý stát Virginii. Pokud by na těch třech kymácejících se místech byli republikáni, byla by přijata mnohem silnější opatření,“ reagoval na kauzy prezident Donald Trump.
Krátce po jeho tweetu se ovšem na veřejnost dostaly zprávy o ročence Vojenské školy ve Virginii z roku 1968, v níž se objevilo vícero rasistických obrázků a jedním z jejích editorů byl Tommy Norment – vůdce republikánské většiny v Senátu státu Virginie. „Mám za to, že jsme se stále nevyrovnali s tím, co se v této zemi, ale i jinde ve světě, stalo. S tím hlubokým rasismem a odlidštěním, ke kterému došlo,“ míní profesor psychologie na Howardově univerzitě Jules Harrell.
Virginie je takzvaný „swing state“
Veřejný prostor křižují obvinění z rasismu a xenofobie. Téměř mimo pozornost amerických médií a jejich komentářů ale zůstává fakt, že Virginie je důležitým státem („swing state“), který může díky svým volitelům rozhodnout prezidentské volby.
Dříve zde vyhrávali republikáni, od roku 2008 zde ale vítězí kandidáti demokratů. Ve tvrdém politickém souboji tak proti sobě strany nevybíravě útočí na všech úrovních a snaží se vzájemně co nejvíce oslabit.