Poslední žijící lídři Rudých Khmerů dostali v Kambodži doživotí za genocidu

Lídři Rudých Khmerů dostali doživotí za genocidu (zdroj: ČT24)

Trestní tribunál pro Kambodžu, který funguje pod záštitou OSN, shledal dva bývalé vysoce postavené představitele Rudých Khmerů vinnými z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů. Podle agentury AFP je to poprvé v historii, co mezinárodní soud označil v souvislosti s Rudými Khmery za genocidu jejich brutální postup vůči menšinám – etnickým Vietnamcům, muslimské komunitě a dalším náboženským minoritám. Hlavní ideolog Rudých Khmerů Nuon Chea a někdejší premiér Khieu Samphan dostali doživotí.

Dvaadevadesátiletý Nuon Chea a sedmaosmdesátiletý Khieu Samphan jsou podle agentury AP poslední dosud žijící lídři Rudých Khmerů. Oba si již odpykávají doživotní trest, k němuž byli v jiném procesu odsouzeni za zločiny proti lidskosti.

U trestního tribunálu pro Kambodžu, který funguje pod záštitou OSN, nyní tvrdili, že jsou obětí politické perzekuce. U soudu byli osobně přítomni. Nuon Chea trpí srdečními potížemi, a tak mu soud po chvíli umožnil přesunout se z hlavní síně do jiné místnosti. Khieu Samphan byl přítomný po celou dobu. Při vynášení rozsudku za pomoci dvou členů ostrahy stál a neprojevil žádné emoce, uvedla AP. Právníci Nuon Chey sdělili, že se proti verdiktu odvolají, a předpokládá se, že Khieu Samphan učiní totéž.

Khieu Samphan
Zdroj: ČTK/AP/Mark Peters

Akademici vedli řadu let diskuze o tom, zda lze označit krvavou kampaň Rudých Khmerů proti muslimským Čamům a dalším náboženským a etnickým menšinám v Kambodži za genocidu. Většina obětí Rudých Khmerů pocházela totiž – stejně jako oni sami – z řad etnické většiny Khmerů, která tvoří 90 procent obyvatelstva Kambodže.

Soud nakonec rozhodl, že Rudí Khmerové spáchali na menšinách genocidu. Podle soudu se úmyslně zaměřovali na příslušníky vietnamské a čamské menšiny a na buddhisty, aby vytvořili „ateistickou, homogenní společnost bez třídních rozdílů“.

„Čamové byli rozptýleni mezi khmerské vesnice, aby byly jejich komunity rozvráceny a plně asimilovány. Velké množství čamských civilistů bylo odvedeno a masově povražděno,“ řekl soudce Nil Nonn. „Stovky vietnamských civilistů a vojáků byly vyslýchány, mučeny a zabity v nechvalně proslulé věznici S-21… Všichni vietnamští vojáci a civilisté, kteří vstoupili do věznice S-21, byli označeni za špiony a považováni za nepřátele. Osud těchto vězňů byl předem jasný,“ uvedl soudce Nonn.

Podle agentury AP je rozsudek možná posledním, který tribunál vynesl. Autokratický kambodžský premiér Hun Sen, který v mládí bojoval v jednotkách Rudých Khmerů, než se s nimi rozešel, uvedl, že nedovolí pokračování procesů, protože by to v zemi způsobilo nestabilitu.

Za vlády Rudých Khmerů v druhé polovině 70. let bylo v Kambodži zabito nebo zemřelo v důsledku hladomoru nejméně 1,7 milionu lidí. Vůdce ultralevicového režimu Rudých Khmerů Pol Pot zemřel v roce 1998.