Případ Kuciak má maďarskou linku. Zbraň použitou k vraždě měl střelci prodat Maďar

Zbraň, kterou byla v únoru spáchána nájemná vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky, obstaral patrně Maďar. Napsal to maďarský server hvg.hu s odvoláním na evropský policejní dokument. Slovenská policie proto podle serveru do vyšetřování vraždy zapojila i maďarské úřady.

V Maďarsku už byly na různých místech provedeny domovní prohlídky. Při nich se nenašly zbraně, ale policie zabavila počítače a mobilní telefony, uvádí server. Na maďarskou stopu policii údajně přivedly výpovědi čtyř podezřelých, kteří jsou na Slovensku ve vyšetřovací vazbě.

Zbraň údajně obstaral Maďar s iniciály K. L. Podezření potvrzují i různá „telekomunikační data“, informoval server. K. L. údajně zbraň prodal za 3000 eur (asi 68 tisíc korun) přímo střelci, který zabil Kuciaka.

Slovenští vyšetřovatelé získali z telefonátů mezi oběma muži další podrobnosti o koupi zbraně. Podle policie s jejím obstaráním možná pomáhal ještě další maďarský občan. Podle maďarského serveru už oba muže vyslechla maďarská policie. Nyní v případu nevystupují jako podezřelí, ale jako svědci a jsou na svobodě.

Kuciakovu vraždu si podle dřívějších nepotvrzených informací slovenských médií objednal podnikatel Marian Kočner, který je ve vazbě pro ekonomickou kriminalitu. Podle prokuratury objednavatel za vraždu zaplatil nejméně 70 tisíc eur (1,8 milionu korun).

V souvislosti s případem je nyní ve vazbě také údajná druhotná objednavatelka zločinu Alena Zsuzsová, kterou slovenská média označila za blízkou Kočnerovi, nebo bývalý policejní vyšetřovatel Tomáš Szabó. Ten je podle slovenských médií podezřelý z vykonání nájemné vraždy.

Dvojici střelec zavraždil 21. února v jejím domě v obci Veľká Mača nedaleko Trnavy. Slovenská prokuratura již informovala, že motivem vraždy byla investigativní práce novináře, který rozkrýval korupční kauzy a také psal o podezřelých obchodních transakcích Kočnerových firem.

Kuciakova vražda měla politickou dohru

Vražda Kuciaka a jeho partnerky vyvolala na Slovensku vlnu protestů, které vedly k politické krizi a k pádu vlády Roberta Fica. Novým premiérem jmenoval slovenský prezident Andrej Kiska 22. března vicepremiéra Petera Pellegriniho. Ve vládě, kterou vytvořila dosavadní tříčlenná koalice, většina šéfů resortů zůstala na svých místech a ministryní vnitra se stala Denisa Saková, blízká spolupracovnice předchozího šéfa resortu Roberta Kaliňáka.

Kuciak v nedokončeném článku psal o podvodech italských podnikatelů na východním Slovensku, zejména s dotacemi a DPH, a také o jejich napojení na mafii. Připravoval také text o albánské mafii a o mrtvém drogovém bossovi Silviu Aquinovi z Belgie, který měl být na Slovensko napojen přes manželku.