Kříž na každém úřadě. Bavorská vláda vyvolala novým nařízením bouři

2 minuty
Bavorská vláda vyvolala bouři nařízeným umisťováním křížů v úřadech
Zdroj: ČT24

Bavorská konzervativní vláda nařídila pověsit ke vchodům do všech zemských úřadů křesťanské kříže. Nemají však být vnímány jako náboženské symboly, ale jako součást kulturní identity největší německé spolkové země. Nařízení překvapivě nahněvalo zástupce katolické církve. Myšlenku, že by ve všech německých úřadech visely kříže, odmítají i zhruba dvě třetiny obyvatel Spolkové republiky.

Bavorský premiér Markus Söder uvedl, že opatření, které musí úřady plnit od června, má být výrazem „přihlášení se k identitě“ a ke „kulturnímu charakteru“ Bavorska. „Kříž není znakem náboženství,“ řekl po zasedání bavorského kabinetu, který nový předpis v druhé polovině dubna schválil.

Södera podpořila také část jeho Křesťanskosociální unie (CSU), sesterské Křesťanskodemokratické unie (CDU) a krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD); podle kardinála a mnichovského arcibiskupa Reinharda Marxe ale rozhodnutí politiků CSU rozděluje a vyvolává neklid. Na kříž podle něj nelze hledět pouze jako na kulturní symbol, jak tvrdí vláda největší německé země.

„To by pak byl kříž ve jménu státu vyvlastněn,“ řekl listu Süddeutsche Zeitung. Kříž podle kardinála není možné mít bez muže, který na něm visel. Navíc státu podle Marxe, který hovoří o provokaci, vůbec nepřísluší vysvětlovat, co kříž znamená.

Veřejnost i opozice se k nařízení staví odmítavě

Bavorská vláda sklidila kritiku také od opozice a veřejnosti. „Místo přibíjení krucifixů na zdi úřadů by bylo úměrné křesťanské odpovědnosti spíše uplatňování milosrdenství a lásky k bližnímu v běžné politické praxi,“ řekla například šéfka bavorských Zelených Sigi Haglová.

„Myslel jsem, že existuje oddělení státu od církve,“ napsal na Twitteru jeden z občanů. „Škoda, doufal jsem, že středověk je už za námi,“ poznamenal jiný. Další označil Bavorsko za „fundamentalistický náboženský stát v Německu“.

Průzkum pro deník Bild ukázal, že kříže ve všech úřadech napříč Německem (čili nejen v Bavorsku) odmítá 64 procent dotázaných, pro by jich bylo 29 procent a sedm procent nemá na věc jasný názor. Odmítavý postoj převažuje i u katolíků (48 procent proti a 38 procent pro) a protestantů (62 procent proti a 34 procent pro). 

Kříže musely viset ve všech školách

„V Německu platí svoboda vyznání a stát se musí v otázkách víry chovat neutrálně. V Bavorsku dříve musel kříž viset v každé školní třídě. V roce 1995 ale Spolkový ústavní soud rozhodl, že nařízení této neutralitě odporuje. Není tak vyloučeno, že i aktuální kauza skončí u soudu,“ uvedl zpravodaj ČT Václav Černohorský.

Křesťanskosociální unie, která po desetiletí ovládá bavorskou politiku, se v poslední době obává ztráty své většiny v zemském sněmu ve prospěch protiimigrační AfD. Ta jí odčerpala část hlasů už v loňských spolkových volbách a CSU chce tyto voliče získat zpět do říjnových zemských voleb v Bavorsku.

Německý ministr vnitra Horst Seehofer a šéf CSU nedávno naznačil, že by podpořil zákaz nošení šátků školačkám. V březnu se jasně distancoval od kancléřky Angely Merkelové ze sesterské CDU v debatě o tom, zda islám patří k Německu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump zahájil návštěvu trojice zemí Perského zálivu

Americký prezident Donald Trump přiletěl do Rijádu, kde zahajuje cestu po třech zemích Perského zálivu. Cílem jeho návštěvy jsou zejména obchodní dohody a jednání o obřích investicích těchto bohatých ropných zemí do americké ekonomiky. Očekává se ale i jednání o válce v Pásmu Gazy, v níž se Washington s Katarem a Egyptem snaží zprostředkovat příměří, či rozhovory o Íránu nebo Sýrii.
před 54 mminutami

Boje mezi ozbrojenými skupinami v Libyi si vyžádaly šest obětí

V libyjském hlavním městě Tripolisu v noci na úterý vypukly násilné střety mezi znepřátelenými ozbrojenými skupinami, kvůli kterým zemřelo šest lidí. Stalo se tak poté, co se rozšířily zprávy o zabití vůdce jedné z nich, uvedla agentura AFP.
06:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Německo zakázalo spolek odpůrců republiky

Německý ministr vnitra Alexander Dobrindt v úterý zakázal spolek Království Německo (Königreich Deutschland), který byl největším sdružením takzvaných říšských občanů v Německu. V tiskové zprávě o tom v úterý informovalo německé ministerstvo vnitra. Policie podnikla v této souvislosti ráno razie v sedmi spolkových zemích a zadržela čtyři lidi. Říšští občané odmítají uznávat existenci spolkové republiky.
před 2 hhodinami

FBI se má místo „bílých límečků“ zaměřit na přistěhovalce

Vedení amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) dalo pokyn svým agentům, aby se více zaměřili na vyšetřování související s přistěhovalectvím než na hospodářskou kriminalitu vysoce postavených osob. Agentuře Reuters to sdělili čtyři lidé obeznámení s touto záležitostí.
06:36Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Británie se chystá na odražení přímého útoku, armáda ale přichází o vojáky

Velká Británie se tajně připravuje na možný přímý útok ze strany Ruska, aktualizovány mají být dvacet let staré pohotovostní plány, píše deník The Telegraph. Britští ministři se obávají, že by země neměla proti Rusku na bojišti převahu. Náčelník štábu obrany Tony Radakin zároveň upozornil, že z armády odcházejí stovky vojáků měsíčně. Pro britskou armádu je však stěžejní námořnictvo.
před 4 hhodinami

Oběť, nebo spoluviník? Obtížná rakouská cesta od sebeklamu

Už během války získalo Rakousko víceméně náhodou nálepku první oběti Hitlerovského Německa a rádo si ji ponechalo i po roce 1945. Teze oběti zemi zbavila viny za zvěrstva holocaustu a pro budování poválečné rakouské identity byla vítaným odrazovým můstkem. S tichým souhlasem Západu nebyli rakouští váleční zločinci potrestáni a země si mohla žít desítky let v sebeklamu. O to tvrdší dopad měla koncem 80. let aféra Kurta Waldheima, která společnost postavila před realitu historických událostí.
před 5 hhodinami

Hamás propustil izraelsko-amerického rukojmího

Teroristické hnutí Hamás předalo po devatenácti měsících v zajetí izraelsko-amerického rukojmího Idana Alexandera zástupcům Červeného kříže. Po návratu do Izraele se Alexander už setkal se členy své rodiny. Teroristé jeho navrácení označili za ukázku dobré vůle. Zároveň uvedli, že jsou připraveni jednat o příměří v Pásmu Gazy. Zprávy o jeho propuštění už dříve ocenil americký prezident Donald Trump.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Británie zpřísňuje migrační pravidla, Starmer varoval před „ostrovem cizinců“

V pondělí představila britská vláda novou migrační strategii. Podobné kroky přijalo i Německo. Změny se zaměřují na seškrtání sociálních dávek a práv k pobytu. Podle britského premiére Keira Starmera hrozí, že bez přísnějších pravidel se Británie stane „ostrovem cizinců“.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...