Čínská policie odvedla kritického hongkongského nakladatele z vlaku, pak zmizel

Navzdory přítomnosti dvou švédských diplomatů čínské úřady zadržely čínsko-švédského občana, majitele hongkongského nakladatelství, jež vydávalo kritické knihy o osobním životě vrcholných představitelů země. Z vlaku, kterým Kuej Min-chaj údajně cestoval za svým lékařem do Pekingu, odvedli muže policisté v civilu.

Video Zprávy ve 12
video

Zpravodajka ČT Šámalová o zmizení čínského knihkupce

Kuej Min-chaj byl propuštěn v říjnu z vazby, od té doby byl v domácím vězení. Má švédské občanství a podle jeho dcery byl na cestě na švédskou ambasádu, kde měl podstoupit lékařské vyšetření kvůli neurologickým potížím, když ho zadržely čínské úřady.

Knihkupcův blízký přítel ale řekl listu South China Morning Post, že Kuej Min-chaj zažádal o nový pas a možná se potřeboval dostat na velvyslanectví kvůli tomu. Kde je Kuej Min-chaj nyní, se neví, Švédsko si kvůli kauze povolalo na kobereček čínského velvyslance.

„Čínské zákony umožňují takzvané zadržení na neznámém místě, aniž by bylo vzneseno obvinění. Policie to využívá právě proti aktivistům a proti lidem nepohodlným z politických a jiných důvodů. Na základě toho ho mohou věznit měsíce,“ upozornila zpravodajka ČT Barbora Šámalová.

Na podzim 2015 a začátku roku 2016 zmizelo hned pět hongkongských knihkupců spojených s nakladatelstvím Mighty Current, které vlastní právě Kuej Min-chaj, a knihkupectvím Causeway Bay Books. Postupně se ale všichni objevili v pevninské Číně – čínské úřady tvrdily, že tam odjeli dobrovolně.

Přátelé knihkupců tehdy uvedli, že by jejich pronásledování mohlo souviset s připravovanou knihou o milostném životě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, na níž se podílel i Kuej Min-chaj.

Čtyři z knihkupců pak na jaře 2016 v čínské televizi Phoenix TV řekli, že prodávali „nepovolené“ knihy v Číně prostřednictvím internetu. Všichni nad svým jednáním vyjádřili lítost.

Případ ale vyvolal v Hongkongu obavy, že čínské úřady porušují právní nezávislost této bývalé britské kolonie, jež se roku 1997 vrátila pod čínskou správu a má vysokou míru autonomie.