Budeme dál podporovat jednotu Sýrie, slíbil Putin Asadovi v novoroční zdravici

Rusko hodlá i nadále podporovat jednotu a stabilitu Sýrie. Ruský prezident Vladimir Putin to v novoročním blahopřání slíbil svému syrskému protějšku Bašáru Asadovi. Putin tento měsíc nařídil postupné stažení ruských sil ze Sýrie, kde vojensky podporují Asadův režim v občanské válce a v boji proti teroristům z organizace Islámský stát (IS).

Vladimir Putin
Zdroj: Reuters Autor: Kirill Kudryavtsev

„Putin potvrdil, že Rusko bude i nadále poskytovat veškerou pomoc Syrské republice v ochraně státní suverenity, jednoty a územní celistvosti, i v procesu politického urovnání a v obnově národního hospodářství,“ oznámil Kreml. Putin vyjádřil naději, že v příštím roce budou pokračovat radikální změny k lepšímu.

Ruský prezident se s Asadem setkal před dvěma týdny při nečekané návštěvě Sýrie, při níž mimo jiné oznámil, že nařídil postupné stažení ruských sil ze země. Prohlásil také, že syrští a ruští vojáci dokázali během dvou let organizaci IS zničit. Moskva se do bojů v Sýrii zapojila v září 2015.

Tento týden prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, že hlavní bitva s IS v Sýrii skončila. Dodal ale, že stěžejním úkolem ruské armády v Sýrii nyní bude „zničit Džabhat An-Nusru“.

An-Nusra byla syrskou odnoží teroristické organizace Al-Káida, loni údajně vazby na Al-Káidu zpřetrhala, přejmenovala se na Džabhat Fatah aš-Šám (Fronta dobytí Sýrie) a nyní bojuje s jinými povstaleckými skupinami proti syrskému režimu.

Ruská armáda bude v Sýrii i nadále využívat námořní komplex v Tartúsu a leteckou základnu Hmímím. Příslušnou dohodu se Sýrií ratifikovala tento týden horní komora ruského parlamentu.

Video Zprávy
video

Syrská armáda útočí na Idlib

Rusové podporují syrskou armádu v bojích o Idlib

Od začátku týdne podporují ruské jednotky syrskou armádu při postupu na Idlib, který je poslední ze syrských provincií, kterou nemá vláda pod kontrolou. V ostatních provinciích se podařilo vládním silám povstalce porazit nebo s nimi vyjednat lokální příměří a jejich odsun. Mnozí odešli právě do Idlibu.

Na jižním okraji Idlibu zahynulo během posledních dvou dnů minimálně šest desítek lidí.