
Vedení Katalánska považuje omezení autonomie za převrat
Situace v Katalánsku se bude vyvíjet podle toho, jak rozhodne tamní parlament, tedy legitimní reprezentace zvolená občany, konstatoval nyní Turull s tím, že postup Madridu podrývá evropské hodnoty.
Kandidátka lidové jednoty (CUP) už dříve označila krok Madridu za pokus o státní převrat a vyjádřila názor, že by bylo nejlepší vyhlásit do pár dnů nezávislost, aby byla ochráněna práva občanů.
Katalánský regionální parlament hodlá dál bránit suverenitu regionu a demokracii, zdůraznila už v sobotu jeho předsedkyně Carme Forcadellová. Od té se nyní očekává, na kdy svolá zasedání regionálního parlamentu, který má projednat, jak reagovat na Rajoyův poslední krok.
Madrid doufá, že Katalánci své místní separatistické lídry neuposlechnou. Snažíme se obnovit právní řád, ústavu, ale i katalánské zákony, zdůraznil šéf španělské diplomacie. Ústřední vláda chce prý ustanovit správu, která bude řídit každodenní záležitosti Katalánska podle katalánských zákonů a norem.
„Doufám, že všichni budou ignorovat veškeré pokyny, které budou chtít vydat, protože k tomu nebudou mít zákonné pravomoci,“ prohlásil Dastis. Proti krokům Madridu demonstrovalo v sobotu v Barceloně skoro půl milionu lidí.
Napjaté situace si všímají španělské listy. El País má na přední straně titulek „Vláda znovunastoluje ústavní pořádek v Katalánsku“ s fotografií Rajoye mluvícího s novináři.
Katalánská média to vidí jinak – deník Diari Ara vyzdvihl fotografii z protestů s transparentem s nápisem „Svoboda“. Další list El Punt Avui přinesl titulky jako „Návrat do minulosti“ či „bezprecedentní útok“.