V Donbasu výrazně přibylo těžkých zbraní. Jejich počet vzrostl za čtvrt roku víc než sedmkrát

Na území kontrolovaném proruskými separatisty na východě Ukrajiny za poslední čtvrtrok vzrostl počet těžkých zbraní až o 750 procent. Informovala o tom soukromá ukrajinská agentura Unian s odkazem na zprávu americké zástupkyně při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Kate Byrnesové. Podle informací pozorovatelské mise se v oblasti kontrolované povstalci v současné době nachází 42 kusů těžkých zbraní.

Video Události
video

Armádu a separatisty dělí jen pár stovek metrů. Reportáž z frontové linie v Donbasu

Celkem 44 kusů zbraní zaznamenala mise u dělicí linie, z níž měla být vojenská technika stažena, z toho pouze dvě patří ukrajinské armádě. Jen v Luhansku se nachází třicet kusů těžkých zbraní včetně tanků, děl a raketometů.

Podle zprávy pozorovatelů použili povstalci těžkou výzbroj pětkrát častěji než ukrajinská armáda. Byrnesová však upozornila, že jejich využití může být mnohem vyšší. Od začátku roku totiž separatisté více než v 250 případech zamezili pozorovatelům vstup na jejich území.

Separatisté podle pozorovatelů od ledna 2016 způsobili v oblasti dvakrát více incidentů než ukrajinská armáda. Byrnesová navíc zdůraznila, že útoky povstalců ohrožují i členy pozorovatelské mise.  

Ukrajinský prezident Petro Porošenko sice tvrdí, že do konce roku bude mít Kyjev nad východem země plnou kontrolu, boje ale pokračují. Například město Avdijivka nedaleko frontové linie je kvůli koksovně strategickým bodem na mapě bojů a polovina obyvatel ho opustila. 

Konflikt na východě Ukrajiny si od dubna 2014 vyžádal na deset tisíc mrtvých, z oblasti uprchly téměř tři miliony lidí.

Porošenko: Bezvízový styk s EU stvrzuje rozvod s ruským impériem

Prezident Porošenko také v pátek přivítal skutečnost, že členské země EU ve čtvrtek definitivně zrušily vízovou povinnost pro Ukrajince. „Já bych řekl, že Ukrajina definitivně stvrdila svůj rozvod s ruským impériem a přesně tak filozoficky to musíme brát,“ prohlásil Porošenko v rozhovoru, který poskytl televizní stanici 1+1.

Získání bezvízového styku s EU podle něj vrací Ukrajinu do Evropy. „Jedná se nejen a ani ne tak o bezvízové přecházení hranic, jedná se o návrat Ukrajiny na historické místo mezi evropskými zeměmi,“ zdůraznil ukrajinský prezident. Opoziční politička Julija Tymošenková ale nadšení prezidenta zcela nesdílí, neboť bezvízový styk podle ní bude s to z ekonomických důvodů využít nejvýš patnáct procent Ukrajinců.

Rozhodnutí o bezvízovém styku znamená, že Ukrajinci budou ke vstupu do schengenského prostoru potřebovat biometrický pas a jejich pobyt v průběhu 180 dní nesmí přesáhnout 90 dní. Nebudou potřebovat víza, pokud přijedou z podnikatelských, turistických či rodinných důvodů. Uvolnění cestovního režimu začne platit pravděpodobně v druhé polovině června.