Betonové zátarasy by terorista s náklaďákem prorazil, ukázaly testy

Po teroristických útocích v Nice, Berlíně či Stockholmu reagovaly některé státy rozmísťováním betonových zátarasů v místech, kde se shromažďuje větší počet lidí. Týká se to například Německa, které tak chce ochránit návštěvníky akcí ve městech před případným útokem nákladním autem. Dva testy organizace Dekra teď ale ukázaly, že vozidla tyto mobilní zábrany prorazí, informuje Mitteldeutscher Rundfunk.

Zátarasy u Braniborské brány před koncem loňského roku
Zdroj: Reuters Autor: Fabrizio Bensch

Dekra testovala nejtěžší betonové zátarasy, které jsou momentálně na německém trhu k dostání. Použitý typ vozidla odpovídal tomu, se kterým byl proveden útok v Nice. Byl tak menší než auta použitá při útocích v Berlíně a Stockholmu.

Test zkoušel odolnost 2,4 tuny těžkých betonových bloků. Proti nim se v obou případech rozjelo rychlostí 50 kilometrů za hodinu naložené nákladní auto o celkové hmotnosti deset tun.

V prvním testu stály zábrany 1,5 metru od sebe a kolmo na silnici, auto tedy do nich narazilo čelně. V druhém byly zábrany postaveny s 0,8 metru širokými rozestupy a v třicetistupňovém úhlu vůči silnici, vůz do nich tedy najel mírně ze strany.

Výrobce zátarasů výsledky testů překvapily, německá policie je ale nepovažuje za zklamání. Jde podle ní nicméně o důkaz, že je potřeba učinit další opatření ke zmírnění rizika.