V Německu vznikl největší umělý diamant. Zatím ozdobí spíše pokroky ve vědě

Vědci na univerzitě v německém Augsburgu vyrobili největší syntetický diamant. Má 155 váhových karátů a v průměru měří 92 milimetrů. Laboranti se dušují, že vlastnostmi i složením je od pravého drahokamu prakticky k nerozeznání. Spíše než ve šperkařství ale zazáří v technice.

Video Horizont ČT24
video

V Augsburgu vyrobili největší umělý diamant na světě

Předlohou pro kreativní počin vědců byl věhlasný Cullinan 1, tedy diamant zdobící žezlo britské královny. Jde o největší z devíti úlomků kdysi rekordního drahokamu, který byl před více než 100 lety nalezen v Jižní Africe.

Augsburští fyzikové nyní přišli se syntetickým kusem – nemá sice tak unikátní příběh, je asi třikrát lehčí, průměrem ale slavnou předlohu předčil.

Laboratorní diamant s vyobrazením slavné předlohy
Zdroj: ČT24
Laboratorní diamant vznikl díky unikátnímu procesu. Výzkumníci připravili vrstvu prvku iridium, na kterou nanášeli molekuly uhlovodíku. Diamantový podklad tak postupně nabýval na vrstvách.

Do luxusních klenotnictví či na dražby ale tento kus zatím nezamíří. Uplatnění by mohl najít jako náhrada existujících materiálů v mechanice, optice a elektronice.

Podle týmu z Augsburgu mají právě syntetické diamanty ve vědě budoucnost. Dva kameny z této dílny nedávno použil CERN v měřicích zařízeních velkého hadronového urychlovače.