Po úterním chemickém útoku se syrské město opět stalo terčem bombardování

Syrské město Chán Šajchún, v němž v úterý zemřelo na otravu toxickým plynem přes 80 lidí, se opět stalo terčem náletu. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), podle níž zatím nejsou zprávy o obětech.

Zdravotnické zařízení v Chán Šajchún zničené bombardováním
Zdroj: Reuters

SOHR uvedla s odvoláním na svědky z místa, že neidentifikovatelné letadlo bombardovalo silnici na severním okraji města Chán Šajchún. Nálet způsobil materiální škody, ale zatím nejsou zprávy o tom, že by při něm někdo zahynul.

Město Chán Šajchún leží v převážně sunnitské provincii Idlib, která je jednou z posledních bašt syrské opozice. V současnosti je pod kontrolou islamistů z Fronty dobytí Sýrie, dříve známé jako An-Nusra, která proslula jako radikální skupina napojená na teroristickou síť Al-Káida.

/*json*/{"map":{"lat":35.50182060448864,"lng":36.74643202960585,"zoom":9,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":35.44067312318268,"lng":36.65760040283203,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

V úterý se město stalo terčem náletu syrských vládní sil, po němž se do ovzduší rozpýlil zatím neznámý toxický plyn. Ten zůsobil smrt nejméně osmi desítkám lidí. Podle řady západních zemí, včetně USA, a SOHR šlo o chemický útok syrského režimu. Syrská vláda a jeho spojenec Rusko tvrdí, že vládní letouny zasáhly sklad chemických zbraní islamistů z Fronty dobytí Sýrie.

Organizace Lékaři bez hranic (MSF) ve středu uvedla, že oběti vykazují příznaky zasažení nejméně dvěma různými chemickými látkami, z nichž jedna mohla být sarin a druhá chlor.

Spojené státy v reakci na úterní nálet, který označily za jasný útok chemickými zbraněmi, bombardovaly syrskou leteckou základnu nedaleko Homsu. Právě z ní měla podle Washingtonu startovat v úterý letadla s chemickými zbraněmi.

Uložit