Modernost a prosperita Izraele láká stále více ruských Židů

Čím dál víc ruských Židů žádá o vystěhování do Izraele. Jen v minulém roce se repatriace týkala sedmi tisíc lidí. Tím se ruští Židé dostali na první místo přistěhovalců před občany Ukrajiny a Francie, kteří izraelskému žebříčku dominovali v minulých letech. Důvodem odchodu přitom není náboženské pronásledování nebo zhoršená bezpečnostní situace. V Izraeli tito lidé jednoduše vidí větší možnost seberealizace.

Video Události
video

Co láká stále více ruských židů do Izraele

Prvním úkolem je získat izraelské občanství, hned poté se tam ideálně odstěhovat. Mnozí Židé v Rusku mají o cestě za spokojeností a lepším životem jasno. Nejen proto, že podobně jako mnozí jiní i komunita v Rusku vnímá Izrael jako svou historickou vlast.

„Je mi velmi blízká mentalita izraelského národa. Líbí se mi kultura. Sdílím jejich hodnoty. Oceňuji přístup k dětem i vzdělání a hlavně mám židovské kořeny,“ říká kreativní producentka Diana Starobinskaja.

Nyní ji však čeká poměrně náročná administrativa. Musí předložit mnoho dokumentů o svém otci i dědečkovi a dokázat tak židovský původ. Pátrání v archivech je přitom zdlouhavé, konkrétně Dianě zabere několik měsíců.

Ani to ale neodradí stále více ruských Židů, především těch mladých. Více než polovině lidí, kteří se vystěhovali v minulém roce, bylo míň než pětatřicet. Podle znalců Izrael nepřitahuje mladé jen kvůli víře, ale i moderností a perspektivou.

„Oni vidí v Izraeli možnost opravdu lepšího života. Skutečné naplnění svých snů a přání. Věří, že je to v Izraeli možné,“ dodává Jurij Šachar z Židovské agentury pro Izrael, který s repatriacemi pomáhá.

Vlnu přistěhovalectví z Ruska umožnily historické okolnosti – konkrétně série tří pohřbů sovětských vůdců. Právě rychlý sled úmrtí Leonida Iljiče Brežněva, Jurije Andropova a Konstantina Černěnka otevřely dveře gorbačovskému uvolnění i židovské emigraci.

Zájem o Izrael se zdaleka neomezuje jen na ruské Židy. Pravoslavná katedrála Nejsvětější trojice v Jeruzalémě letos oslaví 145 let od svého vysvěcení. Z celkem 8,5 milionu Izraelců mluví doma rusky přes jednu pětinu.